Obsah webu Piano zpoplatněn už i v Polsku

Varšava - Obsah webu Piano je ode dneška zpoplatněn i v Polsku. Dohodlo se na tom šest tamních vydavatelských domů a veřejnoprávní rozhlas. Po Slovensku a Slovinsku jde o třetí zemi, kde slovenský projekt začal fungovat. Piano vydavatelům internetového obsahu umožňuje zpoplatnit jejich služby. S expanzí do Česka se zatím nepočítá.

Přes Piano na 49 stránek

„Přes systém Piano mají uživatelé přístup k službám na 42 webových stránkách v 119 sekcích,“ uvedla společnost. Kromě polského rozhlasu do Piana vstoupily například i tři celostátní deníky včetně webu listu Gazeta Wyborcza, dále 20 regionálních novin a 15 časopisů.

Polsko je pro Piano Media zatím největší sousto

Projekt se v zemi rozběhl sedm týdnů poté, co Piano Media ohlásila spolupráci s tamními médii. „Předregistrace byly nad očekávání dobré. Pokud se nám bude dařit v Polsku podobně jako na Slovensku a ve Slovinsku, výsledky splní naše očekávání,“ tvrdí šéf Piano Media Tomáš Bella. Počet platících klientů firma nezveřejňuje.

Za placenou sekci asi 120 korun

Za přístup k placené části obsahu portálů, o jejíž rozsahu rozhodují samotná média, zájemci zaplatí 19,90 zlotých (necelých 120 korun) měsíčně. Poplatek je srovnatelný s cenou Piana ve Slovinsku, ve srovnání se Slovenskem je o pětinu vyšší.

Provozovatel Piana uvedl, že v současnosti jedná s vydavateli v 11 evropských zemích. Do konce letošního roku plánuje firma vstoupit na další trh. S expanzí do Česka podle dřívějších informací kvůli zdrženlivému postoji tamních vydavatelů zatím nepočítá.