Amazon představil nové modely čtečky Kindle

Santa Monica - Internetový obchodní dům Amazon představil čtyři nové modely čtečky Kindle Fire. Některé mají větší displeje než předchozí verze. Internetový prodejce se tak zřejmě snaží konkurovat firmě Apple, která se pravděpodobně příští týden chystá na trh uvést nový iPad.

Amazon nově nabízí displeje o úhlopříčce 8,9 palce (22 centimetrů). Menší modely mají sedm palců jako původní Kindle Fire. Konkurenční tablet iPad má displej o úhlopříčce 24,6 centimetru, ale chystaná nová verze by podle spekulací měla mít jen dvaceticentimetrovou.

Vybavenější model, Kindle Fire HD, bude mít dva kanály pro wifi připojení, což umožní například sledování filmů ve vysokém rozlišení, uvedl šéf Amazonu Jeff Bezos. HD model bude mít také pevnou paměť o kapacitě nejméně 16 gigabytů.

Zakladatel a výkonný ředitel (CEO) Amazonu Jeff Bezos představuje nový Kindle Fire HD
Zdroj: ČTK / AP
Autor: Reed Saxon

Nová základní verze Kindle Fire bude stát 159 dolarů (přes 3 000 Kč), což je o 40 dolarů méně než předchůdce. Prodávat se začne příští pátek. Sedmipalcový HD model bude od pátku zasílán za 199 dolarů. Větší model bude stát 299 dolarů, ale zájemci si na něj musí počkat do 20. listopadu.

Právě cena je podle redaktora serveru Technet.cz Jana Kužníka velkou předností těchto tabletů. Důvod nižší ceny je podle něj ten, že Amazon nevydělává pouze na samotném hardwaru, ale také na svém e-shopu, tudíž si může dovolit své tablety dotovat. Amazon rovněž představil prémiový model Kindle Fire s možností napojení na mobilní 4G sítě a s vestavěnou pamětí o 32 gigabytech. Nejdražší Kindle Fire bude možné pořídit za 499 dolarů.

Trhu s tablety zatím nadále kraluje firma Apple a jeho iPad, ale na paty mu šlape jak Amazon, tak nově i Google s Nexusem 7 a hodně se očekává i od nového tabletu Surface od společnosti Microsoft. Největším konkurentem je ale stále Samsung.

Video Reportáž Radky Hlisnikovské
video

Reportáž Radky Hlisnikovské