Facebook nebude v rámci EU rozpoznávat obličeje

Dublin - Internetová sociální síť Facebook v Evropské unii zastavuje kontroverzní funkci automatického rozpoznávání obličejů. Oznámil to podle portálu německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung irský úřad na ochranu dat. Funkce už nefunguje pro nové uživatele Facebooku. V případě lidí, kteří už konto na této sociální síti používají, by měly být informace o nich smazány do 15. října.

Po vlně kritiky ze strany ochránců soukromí zasáhl úřad na ochranu dat. Podle představ Facebooku má funkce uživatelům ulehčit správu fotek a usnadnit jim na nich vyhledávat jejich přátele.

Jakmile někdo nahraje na sociální síť fotografie, program pro rozpoznávání obličejů tváře na snímcích porovná s existujícími fotografiemi a jmény. Pak navrhne, že jména, která přiřadí k obličejům, k nim bude používat i na nových fotografiích.

Facebook
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Justin Sullivan

Funkci Facebook zavedl nejdříve ve Spojených státech, pak ji rozšířil i na uživatele jinde ve světě.

Irský úřad na ochranu dat je zodpovědný za kontrolu aktivit Facebooku v Evropě, protože americká firma má v této zemi své evropské sídlo. Aby sporné rozpoznávání obličejů používat přestal, úřad Facebooku doporučil koncem loňského roku.