Brusel chce obvinit Microsoft z porušení dohody o prohlížečích

Varšava - Americká softwarová společnost Microsoft bude regulátory EU obviněna z nedodržování tři roky staré dohody, podle níž měla firma uživatelům nabízet možnost výběru webového prohlížeče. Microsoftu tak hrozí pokuta ve výši deseti procent ročních tržeb. Ty činily ve finančním roce 2010/2011 téměř 70 miliard dolarů (1,35 bilionu korun).

„Příštím krokem je zahájení oficiálního řízení ohledně porušení dohody,“ uvedl komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. „Nemělo by to být dlouhé šetření, protože firma sama otevřeně uznala porušení dohody,“ prohlásil.

Šlo o technickou chybu, hlásila firma

Evropská komise začala v červenci vyšetřovat, zda Microsoft nařízení dodržuje. Microsoft tehdy uvedl, že mu v poskytování nabídky prohlížečů zabránila technická chyba, a dodal, že podniká kroky k vyřešení tohoto problému.

Internet Explorer
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Evropská komise v prosinci 2009 přijala nabídku Microsoftu, která měla umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i konkurenční internetové prohlížeče. Komise totiž vinila Microsoft z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadilo jí, že firma vlastní prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.