Půlnoční prodej iPhonu 5 nedal spát stovkám Čechů

Praha - Čeští obchodníci zahájili prodej chytrého telefonu iPhone 5. Zájem o něj je prý větší než v případě předchozího modelu iPhone 4S, který se začal prodávat před rokem. Nový typ telefonu je od dnešní půlnoci k dispozici v celkem čtyřech kamenných obchodech mobilních operátorů T-Mobile a Vodafone v Praze, Brně a v Ostravě.

„Když jsme po půlnoci začali pouštět první zákazníky, čekalo před prodejnou zhruba 130 lidí,“ řekl zástupce tiskového oddělení českého T-Mobilu Jiří Janeček. Obdobná situace je i u konkurenčního Vodafonu. Před obchodem na pražském Václavském náměstí se před otevřením utvořila fronta sahající do Opletalovy ulice.

Rozsah ceny od sedmi do osmnácti tisíc korun

Zahájení prodeje nových výrobků tradičně provází velký zájem. Vloni se během prvních tří dnů od zahájení prodeje modelu iPhone 4S prodalo na 600 kusů těchto telefonů, uvedla Adéla Konopková z tiskového oddělení Vodafonu. Největší zájem prý byl o nejlacinější variantu s 16 GB pamětí.

V základní ceně se nový model s pamětí 16 GB u Vodafonu prodává za 17 577 korun, dotovaný přístroj si mohou uživatelé nejvyššího tarifu u Vodafonu pořídit o téměř 10 000 korun levněji. Předchozí verzi 4S Vodafone nabízí za základní cenu 14 977 korun. V rámci předobjednávky iPhonu přes internetový obchod získají zákazníci na přístroj slevu 1 000 korun.

Ceny oznámil i T-Mobile. Základní cena je u verze 16 GB 16 999 korun. Dotovaná cena při měsíční útratě minimálně 2 300 korun a využití datového tarifu může klesnout až k 8 099 Kč. Telefónica iPhone zatím přímo nenabízí, zájemcům jej ale zajistí přes nezávislé distributory. Navíc jim poskytne zvýhodnění až 5 000 korun z měsíčních plateb za služby.

Ve vybraných zemích, například v USA, zahájil Apple prodej nového mobilu v minulém týdnu. Nový iPhone 5 je tenčí a lehčí, má větší obrazovku, rychlejší procesor a aktualizovaný software. Může pracovat v rychlejší mobilní síti čtvrté generace. Do konce roku se má prodej přístroje rozšířit do 100 zemí.

Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého