Anketu Zahraniční Čech 2012 vyhrála zakladatelka hnutí Stonožka

Praha – Anketu o největšího zahraničního Čecha, která se konala za podpory Česká televize a Českého rozhlasu na podporu oslav Dne české státnosti, vyhrála zakladatelka hnutí „Stonožka“ paní Běla Gran Jensenová z Norska, která dlouhodobě pomáhá dětem v českých nemocnicích. Na pomyslné druhé příčce skončil plastický chirurg Bohdan Pomahač a na třetím pak Madeleine K. Albrightová. Záměrem soutěže bylo představit divákům a posluchačům známé i méně známé osobnosti zahraničních Češek a Čechů a hlasováním zjistit, které jméno rezonuje ve veřejnosti nejvíc. O výsledcích ankety naleznete více na zahranicnicech.cz.

V srpnu a září obě veřejnoprávní média představila ve vysílání 20 osudů zahraničních Čechů, kteří vzešli z nominací veřejnosti. Bylo zahájeno hlasování, které skončilo 21. září a vyšla z něj vítězně právě Běla Gran Jensenová.„Je to úžasné. Ne kvůli mně, ale kvůli těm tisícům dětí, které se do stonožkového hnutí zapojily, a tisícům těch, kterým jsme pomohli,“ reagovala na své vítězství v anketě.

Hnutí „Stonožka – na vlastních nohou“ vzniklo v roce 1990, kdy se Běla Gran Jensenová po návratu z emigrace rozhodla pomoci českým dětským nemocnicím. Prostředky sháněla tak, že v Norsku prodávala vánoční přáníčka, která vyrobily děti z českých škol. Akce měla úspěch a do hnutí se postupně zapojily tisíce dětí a stovky učitelů.

Od roku 2000 se za vybrané prostředky zařizují také nemocnice, školní zařízení a pomůcky v zahraničí – tam, kde zuří válka a kde působí české jednotky, tj. v Bosně, Kosovu, Iráku a Afghánistánu. Děje se tak díky pochopení a logistické podpoře české armády. „Vedle dětí si zaslouží velké uznání také vojáci a ministerstvo obrany, ohromně naši pomoc rozšířili dál,“ doplnila paní Běla.

Na druhém místě se umístil Bohdan Pomahač, plastický chirurg působící ve Spojených státech, který transplantacemi vrací lidem jejich tváře. A pomyslná bronzová medaile patří Madeleine Albrightové, bývalé ministryni zahraničí Spojených států.

Video Vstup Petra Viziny
video

Vstup Petra Viziny