Svět na webu už jen za peníze

Berlín - Die Welt jako první velký nadregionální deník v Německu od středy částečně zpoplatní své zpravodajství na webu a příští rok se k němu přidá i nejčtenější list v zemi Bild. Vydavatelství Axel Springer, jemuž oba tituly patří, placené zprávy už dříve zavedlo u několika svých regionálních periodik. K tomuto trendu se připojují i další německé deníky. Podle vydavatelství je zpoplatňování jeho zpravodajství na internetu dlouhodobým projektem a počítá se i s tím, že kvůli tomu přijde o část čtenářů.

Die Welt se inspiroval modelem, který využívají například americké New York Times. Každý uživatel si na jeho webu welt.de bude napříště moci měsíčně bezplatně přečíst 20 článků. Od jednadvacátého bude muset za jejich otevření zaplatit. Bezplatná nadále zůstane titulní strana portálu a také zprávy, na něž se čtenář dostane přes internetové vyhledávače, sociální sítě a jiné webové stránky s linky. Nic nebudou muset hradit ani předplatitelé tištěné verze Die Welt a jeho nedělníku.

Bulvární Bild by měl zpoplatnit internetové zpravodajství nejpozději od startu příštího ročníku fotbalové Bundesligy, na kterou získal internetová práva.

Vydavatelství Axel Springer působí i na českém trhu prostřednictvím mediálního domu Ringier Axel Springer CZ, jemuž patří například tituly Blesk a Aha!. Vydavatelství poskytuje některé zprávy za peníze už nyní na webech listů Hamburger Abendblatt nebo Berliner Morgenpost. K podobnému kroku se před nedávnem odhodlal i levicový berlínský deník TAZ, který však čtenářům nabízí možnost, aby si sami zvolili částku, kterou mu přispějí za přečtení příspěvku. Jednou z variant je přitom i to, že nezaplatí nic.

V pátek vyšlo po 13 letech poslední číslo německého deníku Financial Times Deutschland (FTD) a fungovat přestanou i internetové stránky. Insolvenci vyhlásil deník s dlouholetou tradicí Frankfurter Rundschau stejně jako druhá největší tisková agentura v zemi dapd. Noviny všeobecně opouštějí inzerenti a mediální firmy hledají v současné době nový funkční obchodní model. Jednou z příčin je mimo jiné i internetová konkurence.