Nokia nevyplatí dividendu - poprvé po dvaceti letech

Helsinky - Finský výrobce mobilních telefonů Nokia se rozhodl po více než 20 letech nevyplatit žádnou dividendu. Nokia byla více než desetiletí největším výrobcem mobilních telefonů na světě, nezachytila však nástup konkurence a nyní ztrácí. Její podíl na světovém trhu z maxima 40 procent v roce 2008 klesl v roce 2011 na 29 procent. Nokia bojuje o přežití - prodává patenty a zlevňuje. Do konce roku 2013 chce navíc v celém světě propustit dalších 10 tisíc zaměstnanců.

Firmě dál silně klesají tržby, ve čtvrtém čtvrtletí o 20 procent na 8,04 miliardy eur (asi 205,8 miliardy korun). Firma se nicméně v závěru roku udržela v zisku, který dosáhl 202 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun).

Budoucnost Nokie není růžová, spíš tmavne

Výhled, jemuž analytici věnují největší pozornost, ale nevyznívá příliš dobře. Nokia totiž očekává, že provozní marže v letošním prvním čtvrtletí patrně klesnou do záporu a budou činit zhruba minus dvě procenta s výkyvem čtyři procentní body na každou stranu. To znamená, že Nokia může přístroje prodávat i se ztrátou.

Konurence je příliš silná

Především na trhu chytrých telefonů se Nokia potýká s vysokou konkurencí americké společnosti Apple a jihokorejského podniku Samsung Electronics. Nokia ve čtvrtém čtvrtletí prodala 15,9 milionu smartphonů, což znamená meziroční pokles o 19 procent.

Firma ve čtvrtletí vykázala zisk na akcii 0,05 eura, zatímco o rok dříve měla Nokia na jednu akcii ztrátu 0,29 eura. Výsledek tak překonal průměrné odhady analytiků agentury FactSet, kteří čekali zisk na akcii 0,02 eura. V tržbách ale podnik nepatrně zaostal. Pokles se sice očekával, v průměru ale pouze na 8,08 miliardy eur. Provozní zisk činil 439 milionů eur (asi 11,2 miliardy korun), zatímco před rokem byla firma v provozní ztrátě 954 milionu eur.