ČRo a MZV podepsaly smlouvu o vysílání do zahraničí

Již od roku 1936 zajišťuje Český rozhlas (ČRo) vysílání do zahraničí. Na tuto dlouholetou tradici navazuje „Smlouva o zajištění a provozování rozhlasového vysílání do zahraničí“, kterou 4. března podepsali první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Nová smlouva se tak stane pevnějším rámcem další spolupráce mezi MZV a ČRo ve smyslu zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu, který stanovuje povinnost ČRo provozovat vysílání do zahraničí. Karel Schwarzenberg při příležitosti podpisu nové smlouvy uvedl, že „Ministerstvo zahraničních věcí ČR vnímá vysílání do zahraničí z hlediska jeho dlouhodobé tradice a považuje jej za důležitý nástroj veřejné diplomacie. S ČRo bude ministerstvo spolupracovat i na dalších projektech věnovaných např. české národní identitě.“ Uzavřenou smlouvu okomentoval i generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. „Spolupráce s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky je pro nás velmi cenná. Jsme rádi, že právě Český rozhlas může přispět k lepší informovanosti o naší republice v zahraničí,“ zdůraznil. 

Peter Duhan
Peter Duhan

Zahraniční vysílání Českého rozhlasu se za uplynulá léta změnilo způsobem vysílání i jeho rozsahem. ČRo dnes zahraniční posluchače oslovuje kromě češtiny i v pěti světových jazycích - němčině, francouzštině, španělštině, angličtině a ruštině. Hlavní platformou jsou webové stránky, kde je vysílání k dispozici v audio i textové podobě v různých formátech. Kromě toho ČRo vysílá i přes satelit a prostřednictvím mnoha partnerských stanic po celém světě.