Týdeník Agenda: Ukradená novinařina?

Praha - V Česku se rozhořel spor o publikování cizích textů. Týdeník Agenda, který vyšel poprvé v pondělí, opisuje články novinářů z jiných médií a ani se tím netají. Některé z převzatých článků jen redakčně krátí nebo doplní vlastním krátkým komentářem. Týdeník pak prodávají na stáncích. Proti tomu se ale ozvali novináři, kteří k publikování svých článků v Agendě nedali svolení. Internetový zpravodajský portál Aktuálně.cz pak zareagoval po svém: kompletní vydání Agendy zdarma zveřejňuje na svém webu.

Zkušení novináři David Shorf a Ondřej Aust spouštějí experimentální týdeník, který nepotřebuje vlastní redaktory. Spokojí se totiž s tím, že z velké části přetiskuje práci jiných novinářů publikovanou v jiných médiích. Výsledný produkt je k mání na stáncích za 20 korun. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat: novináři Michal Kašpárek a Jindřich Šídlo si nahlas stěžovali, že s přetištěním vlastních textů nesouhlasili.  

Jindřich Šídlo - komentátor HN

….opravdu moc děkuji hochům z týdeníku Agenda, který poprvé vyšel ve vydavatelství Sanoma a který se rozhodl pomáhat tištěným médiím systematickým vykrádáním jejich obsahu, což inzeruje jako jedinečnou službu, díky níž si lidé přečtou „jen to podstatné“. Za dvacku na špatném papíře.

Zdroj: ihned.cz


Vydavatel Agendy Petr Zavadil ale vzkazuje, že články, pod kterými jsou uvedena jména původních autorů, převzaté nejsou: „Texty jsme nepřevzali, pouze jsme naše čtenáře informovali o tom, že se domníváme, že jde o nejlepší články za poslední období, a na důkaz toho jsme i referovali o jejich hlavních myšlenkách,“ uvedl Zavadil. V souladu s autorským zákonem pak týdeník odkazuje nejen na původní autory článků, ale i na periodika, ve kterých originálně publikují.

David Shorf – šéfredaktor týdeníku Agenda:

„Představuji si, že jste typický čtenář Agendy. Vidím vás jako doktora… Představuji si, že bych pro něj mohl vytrhnout jen ty nejlepší stránky časopisů za celý týden a zmínit ty nejzajímavější špeky z internetu. A udělal bych mu z toho takovou mozaiku. Z tisku, televize, rádia i internetu. Vlastně bych chtěl zachytit takový statický snímek týdne v příliš rychlém světě. A dát mu to za rozumnou cenu, protože je pořád krize a i lidé bohatší se už naučili šetřit.“


Právní názory na jednání vydavatele Agendy nejsou jednoznačné: pokud týdeník uvádí jméno autora i zdroj, což Agenda v prvním čísle dodržuje, může tyto texty publikovat. „Zpravodajská licence umožňuje médiím převzít článek, pokud je to v odpovídající míře, v rámci zpravodajství o aktuálních věcech politických, hospodářských nebo náboženských a pokud to není autorem či vydavatelem zapovězeno,“ vysvětluje advokátka Karla Chlumská z advokátní kanceláře Svoboda Chlumská Chrůma a partneři.

Vydavatelství Sanoma Media Praha, které v pondělí vydalo první číslo, tvrdí, že konkrétní licenční smlouvy s autory nejsou v případě týdeníku Agenda zapotřebí: „Autorský zákon umožňuje použít cizí autorské dílo na základě zpravodajské licence a my k tomu dodržujeme veškeré nutné podmínky (dílo užíváme v odpovídající míře formou zpravodajství o aktuálních událostech či tématech),“ řekl vydavatel Petr Zavadil. Podle advokátky Chlumské ale jednání vydavatele, který publikuje převážně převzaté články, navíc bez dodržení zákonných podmínek, může být posouzeno podle obchodního zákoníku jako nekalá soutěž.  

Tisk
Tisk

Jako neoprávněný zásah do autorského a soutěžního práva by pak podle některých právníků mohl být posouzen fakt, že Agenda přebírá články z ostatních médií, jejichž vydavatelé k tomu ale nedali svolení. Upozornila na to advokátka Zuzana Císařová: „Podle mého názoru idea týdeníku Agenda je problematická jak z pohledu autorského práva a s tím souvisejícího práva ochrany databází, tak i z pohledu hospodářské soutěže,“ uvedla.

Do protiútoku pak přešel internetový deník Aktuálně.cz. Na svých webových stránkách začal formou fotogalerie zveřejňovat na oplátku kompletní vydání Agendy. Je zřejmé, že čtenář, který bude mít možnost si Agendu přečíst zdarma na webu, nebude mít důvod kupovat si ji na stánku za dvacetikorunu a s tím zjevně Aktuálne.cz počítá. V doprovodném textu uvádějí, že se jednáním Agendy nechává inspirovat. 

vyjádření Aktuálně.cz

….„Redakce Aktuálně.cz se nechává návodem (Agendy pozn.red.) inspirovat a zmíněný princip “časopisového agregátoru„ vám každý týden přiblížit jako zcela novou službu - interaktivní průvodce časopiseckým agregátorem. V unikátním technologickém provedení (digitální fotogalerie s možností sdílení a diskuze) a zároveň i s přidanou hodnotou, že “se můžete proklikat„. Zdrojem našeho produktu je časopis Agenda (podpisy autorů původního obsahu, který Agenda bez vědomí majitelů převzala, najdete přímo uvnitř jednotlivých obrázků).“…

Zdroj: aktualne.cz