RRTV zahájila řízení s ČT a Primou kvůli prezidentské volbě

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí a Primou kvůli možnému porušení zákona při vysílání před prezidentskou volbou. Rada má podezření, že ve zpravodajských či publicistických pořadech mohla být porušena zásada objektivity a vyváženosti, informovala předsedkyně rady Kateřina Kalistová. O vysvětlení k některým pořadům týkajícím se prezidentské volby rada požádala také televizi Nova.

Česká televize si správní řízení vysloužila svým pořadem Reportéři ČT ze 7. ledna, který představil všechny prezidentské kandidáty vstupující do prvního kola volby. Problematické podle rady bylo zařazení klipu herce Tomáše Hanáka, který při prezentaci Jana Fischera útočil na kandidátovu politickou minulost a vyzýval jej k odstoupení.

„O této věci zatím nemáme informace, standardně vyčkáme na oficiální doručení oznámení o zahájení správního řízení, prostudujeme ho a následně budeme moci poskytnout komentář,“ uvedla tisková mluvčí České televize Michaela Fričová.

Rada zahájila správní řízení také s FTV Prima kvůli Prezidentskému duelu ze 4. ledna, ve kterém byl poskytnut prostor jen dvěma prezidentským kandidátům, Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi. Podle rady byli ostatní kandidáti znevýhodněni, a byly tak porušeny zásady vyváženosti.

Kateřina Kalistová

Kateřina Kalistová„Ve správním řízení se rada po předložení materiálů od oslovených provozovatelů rozhodne, zda řízení ukončí, vydá upozornění nebo může uložit pokutu.“


O něco mírnější postoj rada zaujala k televizi Nova, po které žádá vysvětlení, podle jakého klíče byli zváni konkrétní prezidentští kandidáti do jednotlivých vydání pořadu Cesta na Hrad. Nova, respektive její provozovatel CET 21 má na poskytnutí informací 15 dní, stejně jako ostatní oslovení.

Vysvětlení musí podat také Prima k dalšímu svému pořadu Show Jana Krause, kde moderátor a rovněž dva hosté vyjádřili podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi.

Česká televize dále musí objasnit otázky z divácké stížnosti na grafické ztvárnění upoutávky na superdebatu, v níž postava pozdějšího prezidenta Zemana údajně měla dominantní postavení. Ani k této stížnosti se zatím Česká televize nevyjádřila, čeká na bližší informace. „Česká televize diváckou stížnost v tomto vyznění neobdržela,“ řekla tisková mluvčí.

Rada při svém rozhodování vycházela z Analýzy mediální prezentace kandidátů na prezidenta ČR ve vybraných rozhlasových a televizních pořadech, které za období od loňského listopadu do letošního ledna vypracovala agentura Media Tenor.