„Freibier“ pro všechny končí: Za Bild na webu se bude zčásti platit

Berlín - Nejčtenější německý list Bild od června zpoplatní vstup na část své internetové verze. Čtenářům, kteří si koupí tištěné vydání, Bild údajně jako první na světě nabídne prostřednictvím jedinečného hesla plný vstup na denní online verzi. Vlastník listu, mediální koncern Axel Springer, už loni řekl, že éra „piva zdarma pro každého“ končí.

Hlavní zprávy listu na internetu zůstanou zdarma, Bild ale bude vybírat poplatky za vstup na reportáže, rozhovory a další exkluzivní materiály. Základní internetové předplatné Bildu bude od 11. června stát 4,99 eura (asi 129 korun). Dvojnásobek pak bude list vybírat za „prémiovou verzi“ s nejatraktivnějšími materiály včetně videozáznamů fotbalových zápasů německé ligy, na něž Axel Springer vlastní vysílací práva.

Internetová verze Bildu je rovněž nejčtenější zpravodajský webový server v Německu. List doufá, že přesunutím pouze části materiálů do předplatného si tuto pozici udrží. Firma se rozhodla, že nepoužije model amerického listu The New York Times a dalších, které omezují přístup uživatelů na určitý měsíční počet článků zdarma. Bild bude každý den rozhodovat, které materiály a videa zařadí do „prémiové“ verze. „Je to změna paradigmatu. Směřujeme k placení za žurnalistický obsah na internetu. Je to mamutí projekt,“ řekla k tomu ředitelka digitální divize Bildu Donata Hopfenová.

Bild je s denním nákladem kolem 2,5 milionu výtisků největším evropským novinovým titulem. Vrchol popularity zaznamenal počátkem 80. let minulého století, kdy měl denně pět milionů výtisků. V rámci EU může Bildu konkurovat pouze britský bulvární list The Sun, jehož denní náklad je nyní asi o 200 000 výtisků nižší.


Evropští vydavatelé denního tisku se snaží najít náhradu za snižující se náklady a klesající příjmy z reklamy. Budou pozorně sledovat, jak Bild se zpoplatněním uspěje, protože mnozí doufají, že jej v tom budou následovat. Loni v Německu přestal vycházet druhý největší ekonomický list Financial Times Deutschland a bankrot vyhlásily i deník Frankfurter Rundschau a tisková agentura dapd. Přední německé zpravodajské servery, jako je Spiegel Online a další, dosud myšlenku zpoplatnění odmítaly. Axel Springer počátkem tohoto roku vypustil pokusný balónek, když zpoplatnil část článků listu Die Welt, podobně jako britské The Times a Financial Times či americký The Wall Street Journal.