Změny v ČRo: Dvojka bude „výkladní skříní veřejnoprávnosti“

Praha - Regionální studia Českého rozhlasu letos čekají rozsáhlé změny. Vedení studií se v některých případech sloučí, část pravomocí bude převedena na centrální úroveň a do konce roku se uskuteční také výběrová řízení na šéfy všech stanic, informoval náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. Následovat bude vyprofilování celoplošné stanice Dvojka.

Český rozhlas veřejnosti nabízí celkem 19 stanic, z toho čtyři celoplošné, 11 regionálních a čtyři speciální. Ředitelé regionálních studií budou na návrh generálního ředitele Petera Duhana odvoláni z funkce ke konci června, zároveň ale budou dál pověřeni řízením. Nové vedení studií by mělo být známé do října letošního roku.

Rozhlas plánuje vznik nové regionální sítě

„Naše snaha bude, že například ředitel olomouckého studia bude zároveň řídit i ostravské studio, nebo královéhradecký bude zároveň řídit i pardubický rozhlas,“ řekl Zavoral. S tím podle něj souvisí převedení některých činností na centrální úroveň, jako například správa budov a majetku, o kterou by se nově nestarali jednotliví šéfové, ale měl by ji v kompetenci centrální správce. Podobně má být převedena i část obchodních kompetencí. Plánované změny mají umožnit vytvoření nové regionální sítě označované jako národní okruh, se kterým přišel již ve svém kandidátském projektu nynější generální ředitel Peter Duhan.

Část vysílání bude pro všechny společná

Základní myšlenkou je sdílení některých částí vysílání u více regionálních stanic, což má přinést efektivnější výrobu pořadů. Příkladem podle náměstka může být pořad o vaření, který nemusí dělat každá stanice samostatně, ale několik studií se může podílet na jeho výrobě. Část vysílání bude navíc pro všechny společná. „Celonárodní program se bude střídat s regionálním,“ uvedl náměstek, podle kterého rozhlasová síť podobně funguje například ve Švédsku nebo Dánsku, kde jsou tyto stanice zároveň nejposlouchanějšími programy tamního veřejnoprávního rozhlasu. Nová regionální síť by podle plánu měla vzniknout k 1. lednu.  

Zavoral: Dvojka by měla být výkladní skříní veřejnoprávnosti

S tím souvisí také vyprofilování celoplošné stanice Dvojka, která se zaměřuje na odlišnou cílovou skupinu. „Průzkumy ukázaly, že jediné pojítko je jejich věk, ale programové preference posluchačů Dvojky i regionálních stanic jsou rozdílné,“ doplnil Zavoral. Stanice by podle něj do budoucna měla být plnoformátovou a multižánrovou stanicí, jakousi „výkladní skříní veřejnoprávnosti“. Její ambicí je oslovit také mladší publikum než nyní. Do konce roku by rovněž mělo být definitivně rozhodnuto o jejím názvu. „Nechci předjímat, jestli zůstane název Dvojka, nebo ne, ale k 1. lednu by to mělo být vyjasněno,“ prohlásil Zavoral.