Novou zpravodajkou ČT v Číně bude Barbora Šámalová

Praha - Novou zpravodajkou v Číně se od 1. března stane zkušená reportérka a editorka zahraničního zpravodajství Barbora Šámalová, která pracuje v České televizi od roku 1994 a dlouhá léta patří k nejvýraznějším osobnostem zahraničního zpravodajství ČT. V Číně Šámalová nahradí Tomáše Etzlera, který tam působil sedm let, během nichž odvysílal téměř pět set reportáží a živých vstupů nejen z Číny, ale i z celé jihovýchodní Asie. „Před sedmi lety získalo naše zpravodajství v Tomášovi špičkového reportéra, který sem přinesl nejen ojedinělé redakční přístupy, zkušenosti a výjimečné osobní nasazení, ale i do té doby neobvyklou míru technologických znalostí,“ zhodnotil Etzlerovo působení ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Šámalová působila mimo jiné jako stálá zpravodajka v Moskvě a Bruselu. Za zpravodajství z války v Iráku dostala v roce 2003 jednu z nejprestižnějších cen v české žurnalistice – Cenu Ferdinanda Peroutky.

Střídání korespondentů ČT v Číně je vyvrcholením celkové obměny stálých zpravodajských postů. V jejím rámci již Česká televize vyslala na sedm svých stávajících postů nové zpravodaje, dvě nová střediska, v Tel Avivu a v Paříži, v létě 2013 dokonce zřídila. V Číně nyní posílí svůj tým i o vlastního kameramana.

Dosavadní čínský zpravodaj Tomáš Etzler přinášel divákům České televize původní zprávy nejen o dění v Číně, ale i o dalších stěžejních událostech celého regionu, například o dopadení Usámy bin Ládina, kdy byl jako jediný český novinář přímo v domě v pákistánském Abbotabádu, kde americké komando vůdce al-Káidy zabilo.

Tým zahraničních zpravodajů České televize Tomáš Etzler posílil po mnohaleté kariéře v CNN, kde pokrýval tak zásadní zpravodajské události jako války v Iráku nebo Afghánistánu. Byl mimo jiné členem týmu, který obdržel cenu Emmy za přínos k rozvoji nových technologií ve zpravodajství.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Když Tomáš Etzler v ČT začínal, původně uvažoval o období čtyř let, pro úspěšnou spolupráci s Českou televizí se jeho pobyt jakožto korespondenta v Číně protáhl takřka na dvounásobek.

  • „Do České televize jsem v roce 2007 přicházel jako zkušený zpravodajský produkční, loučím se jako korespondent, který v Číně za sedm let připravil a prezentoval skoro pět set reportáží nebo živých vstupů. Jsem za tuto příležitost a důvěru, kterou jsem v České televizi dostal, velmi vděčný. Chci poděkovat i za volnost, kterou jsem měl při výběru témat reportáží, a za naprostou editorskou svobodu při jejich zpracování. To se nevidí všude. Budu se těšit na další spolupráci,“ uvedl Etzler.

Se poluprací s Tomášem Etzlerem počítá Česká televize i do budoucna. „Jeho zpravodajské období na Dálném Východě sice končí, ale i tak jsem přesvědčen, že naše spolupráce bude dál pokračovat stejně skvěle jako doposud,“ uvedl Šámal.