Letošní CeBIT klade důraz na ochranu dat

Hannover (Německo) – Důrazem na ochranu dat zahájili největší světový veletrh výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru německá kancléřka Angela Merkelová a šéf Volkswagenu Martin Winterkorn. Britský premiér David Cameron, který je letos hlavním hostem akce, vyzval k technologické spolupráci britských inovátorů se silným německým průmyslem.

Hlavním tématem letošního CeBITu je „datability“, jak organizátoři veletrhu označují schopnost zodpovědně zacházet s obrovským množstvím dat v kyberprostoru. Jednou z ústředních oblastí tak bude problém ochrany osobních dat, který se dostal do popředí v souvislosti s aférou kolem činnosti americké rozvědky NSA či s hackerskými útoky. V souvislosti s aférou kolem dat ukradených z NSA se ukázalo, že rozvědka údajně sledovala i telefon kancléřky Merkelové.

Hlavní hvězdou veletrhu se proto stala kódovaná paměťová karta. Montuje se do tzv. kancléřského mobilu, do kterého se nenabourala ani americká výzvědná služba. „Během prvních tří měsíců jsme jich prodali přes dva tisíce kusů,“ pochvaluje si ředitel firmy Secusmart Hans-Christoph Quelle. Přístroje, které dokážou hovor během telefonátu zakódovat, stojí sice v přepočtu až 50 tisíc korun, zájem o ně ale roste mezi podnikateli i politiky.

Organizátoři očekávají, že na CeBIT dorazí stejně jako loni kolem 230 000 návštěvníků. Na veletrhu bude vystavovat kolem 3400 podniků ze 70 zemí, mezi nimi i 300 nových inovativních firem. Poprvé od roku 2008 budou němečtí vystavovatelé tvořit méně než polovinu všech účastníků na veletrhu. Po Německu má druhou největší účast Čína s 500 vystavovateli, následuje Británie se 130 firmami. Své stánky na CeBITu představí i 24 českých subjektů. Veletrh se od letoška uzavřel pro laickou veřejnost.


Winterkorn vyzval k vytvoření aliance automobilek ve prospěch vyvinutí ochrany dat uživatelů v budoucích elektronicky komunikujících automobilech. „Automobil se nesmí stát datovou chobotnicí,“ řekl Winterkorn. Volkswagen hodlá podle něj vybavovat své vozy technologií proti řadě dopravních rizik, chce ale chránit i jejich řidiče a cestující před hrozbou zneužití dat, uvedl šéf firmy. Automobilky se mají v blízké budoucnosti elektronicky propojovat se sebou navzájem a s dopravními systémy, aby se byly schopny vyhnout nehodám nebo dopravním zácpám. To ale mohou vlády zneužít k posílení dozoru nad občany.

Británie jako nejinovativnější země ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G8 hodlá usilovat o úzkou spolupráci s Německem na poli výzkumu a výroby, řekl Cameron při slavnostním zahájení veletrhu. Podle něj bude velmi výhodné propojit britský důvtip a tvořivost s německou průmyslovou kulturou, dodal. Britové jsou letos na CeBITu jedním z největších vystavovatelů.

Video CeBIT ve znamení ochrany dat
video

CeBIT ve znamení ochrany dat