Nectí svobodu slova, žaluje Twitter americkou vládu

San Francisco - Americká internetová společnost Twitter zažalovala vládu Spojených států i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli porušování svobody projevu. Současná legislativa totiž firmě brání zveřejňovat informace o vládním dohledu nad uživateli sociální sítě Twitter.

Video Twitter žaluje americkou vládu
video

Twitter žaluje americkou vládu

Podle Twitteru vláda USA nerespektuje první dodatek americké ústavy, který zaručuje právo na svobodu slova. Internetové společnosti totiž třeba nesmí poskytovat přesné údaje o tom, kolik obdržely od vládních úřadů žádostí o informace o uživatelích. Žaloba konkrétně míří proti ministerstvu spravedlnosti a Federálnímu úřadu pro vyšetřování.

Už v dubnu předala společnost vládě analýzu, která se na transparentnost ve sdílení dat zaměřuje. Úředníci ale firmě dodnes nedali povolení její výsledky zveřejnit. Přesně totiž ukazuje, kolik žádostí a jaké osobní informace vláda po společnosti požaduje. K Twitteru by se časem mohly přidat i další firmy.

Twitter tvrdí, že se svou žalobou snaží přimět vládu k větší transparentnosti ohledně žádostí o údaje. Upozorňuje, že současná pravidla internetovým podnikům dokonce zakazují sdělit, že žádnou takovouto žádost neobdržely. „Doufáme, že se k Twitteru připojí další technologické podniky,“ řekl podle serveru BBC Jameel Jaffer z Americké unie pro občanské svobody.

Stěžoval si i Google, Facebook či Dropbox

Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat krátké vzkazy v délce do 140 znaků. V polovině letošního roku měla tato služba přes 270 milionů aktivních uživatelů.

Už v minulosti protestovala proti vládním požadavkům na sdílení dat řada z největších amerických technologických firem - třeba Google, Facebook nebo Dropbox. Apple se pak nařízení pokusil obejít - uživatelská data zakódoval tak, že jsou nedosažitelná.