Oscarové nominace nejvíce přejí černobílému Mankovi, na Česko se nedostalo

Americká Akademie filmového umění a věd oznámila nejužší nominace na ceny Oscar za rok 2020. Nejčastěji, konkrétně desetkrát, padl název dramatu Mank. Poprvé v téměř stoleté historii Oscarů se v nominacích na nejlepší režii objevila jména dvou žen. Český zástupce, drama Šarlatán, hlasováním akademiků do finálního výběru nepostoupil.

Deseti nominacemi favorizovaný snímek Mank natočil David Fincher. V černobílém filmu nahlíží na Hollywood třicátých let očima scenáristy H. J. Mankiewicze, jehož ztvárnil Gary Oldman. Sarkastický alkoholik právě dokončuje jedno ze zásadních děl světové kinematografie – Občana Kanea.

Mank je také jedním z osmi titulů, mezi nimiž se rozhodne o nejlepším filmu loňského roku. Z reálných osudů vychází také další dva snímky.

V dramatu Jesus and the Black Messiah se režiséři Will Berson a Shaka King zaměřili na příběh informátora Billyho O'Neala, který prý FBI donášel na Stranu černých panterů. V The Trial of the Chicago 7 se režisér Aaron Sorkin vrací do roku 1968, kdy se protest proti sjezdu demokratů zvrhl ve vlnu násilí a střety s policíí. 

Do finálové osmičky patří také drama The Father s Anthonym Hopkinsem, roadmovie Nomadland s Frances McDormandovou o současných kočovnících či Minari o korejských přistěhovalcích v USA. Do výběru se dostal i krimithriller Promising Young Woman a hudební Sound of Metal.

Herecký Oscar pro Sachu Barona Cohena či Olivii Colmanovou

Mezi herci Oscara mohou převzít Riz Ahmed, Anthony Hopkins, Gary Oldman, Steven Yeun a in memoriam Chadwick Boseman. Herec, který nedávno podlehl rakovině, už za výkon ve snímku Ma Rainey's Black Bottom obdržel posmrtně Zlatý glóbus. Pokud mu akademie přidá i Oscara, bude teprve třetím hercem oceněným po smrti (po Peteru Finchovi za snímek Network z roku 1976 a Heathu Ledgerovi, jemuž akademie přiřkla sošku za Jokera v Temném rytíři z roku 2008).

Nominace na Oscara mají dva herci z dramatu The Father (režie: Florian Zeller): Anthony Hopkins a Olivia Colmanová v rolích otce a dcery

Zdroj: Facebook/The Father

Ve vedlejší roli vyhlíží ocenění herci Sacha Baron Cohen, Daniel Kaluuya, Leslie Odom Jr., Paul Raci a Lakeith Stanfield. Z hereček zaujaly v hlavních rolích Viola Davisová, Andra Day, Vanessa Kirbyová, Frances McDormandová a Carey Mulliganová. Ve vedlejší roli si konkurují Maria Bakalova, Glenn Closeová, Olivia Colmanová, Amanda Seyfriedová a Yuh-Jung Youn.

Bez Šarlatána

Mezi nominovanými tituly nakonec nezazněl název koprodukčního dramatu Šarlatán, vycházejícího se skutečného osudu léčitele Jana Mikoláška. Snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové zastupoval Česko v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Oscar ocenil českou kinematografii naposledy před necelým čtvrtstoletím, kdy si pro sošku dojel Kolja v režii Jana Svěráka.

Letošní cizojazyčný Oscar může skončit v Rumunsku (Collective), Hongkongu (Better Days), Tunisku (The Man Who Sold His Skin) či v Bosně a Hercegovině (Quo Vadis, Aida?). Nominace doplňuje ještě dánský snímek Another Round (Chlast), o němž se mluví už od vítězství v Evropských filmových cenách, takzvaném evropském Oscarovi.

Historický úspěch pro režisérky

Režisér Thomas Vinterberg se dostal i do letošních nominací za režii. Spolu s Davidem Fincherem, Leem Isaacem Chungem a porvé v oscarové historii byly do této kategorie vybrány dvě ženy. Přitom v téměř stoleté historii Oscarů se nominaci za režii podařilo získat pouze pěti ženám.

Nominace na nejlepší režii: Lee Isaac Chung, Emerald Fennellová, David Fincher, Thomas Vinterberg a Chloé Zhaoová

Zdroj: ČTK, AP

Letos se z takového ohodnocení své práce mohou těšit debutující Emerald Fennellová (Promising Young Woman) a Chloé Zhaoová (Nomadland) – tato Američanka s asijskými kořeny je navíc první ženou jiné barvy pleti, která kdy za režii byla nominována. The New York Times upozorňuje, že o co největší diverzitu, pokud jde o barvu pleti, se snažili akademici i v dalších kategoriích.

Filmy z kin i ze streamu

Oscarové vítěze svět pozná 25. dubna. Ceremoniál, původně plánovaný na únor, se totiž posunul kvůli pandemii. Ta zasáhla také do pravidel. Akademie pustila do soutěže i snímky uvedené na streamovacích službách, jakým je třeba favorizovaný Mank. Vede Netflix, který je zastoupen pěttřiceti nominacemi (což je o jedenáct více než v loňském ročníku), z toho dvě má v kategorii „nejlepší film“.

„Dokonce i tituly jako Nomadland od Searchlight Pictures a Judas and the Black Messiah od Warner Bros. pravděpodobně sledovalo víc lidí na streamu než v omezeném počtu v kinech,“ předpokládá The New York Times v souvislosti s koronavirem. Dříve mohly na Oscara pomýšlet pouze filmy, které byly promítány nejméně sedm dní v kině.