Tip z iVysílání: Jak se žije s Alzheimerem? Dokument sdílí zkušenost čtyř rodin

Jako příspěvek k Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby uvedla Česká televize nový dokument Život s Alzheimerem. Přehrát ho lze i v iVysílání. Snímek nechce encyklopedicky vysvětlovat, co tato nemoc obnáší, ale zaznamenává osudy rodin, jejichž členům zasáhla do života.

Video Život s Alzheimerem
video

Celý dokument Život s Alzheimerem (foto: Jan Kadeřábek)

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. Neurodegenerativní onemocnění mozku provází postupná ztráta myšlení, paměti, úsudku i orientace a vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

„Mnozí Alzheimerovu chorobu stále vnímají jako stigma. Ale lidé, se kterými jsme natáčeli, jsou přesvědčeni, že o problémech se má mluvit a že jejich zkušenosti mohou pomoci dalším, kteří jsou ve stejné situaci jako oni anebo se do takové situace někdy v budoucnu dostanou,“ podotýká režisér a scenárista dokumentu Petr Slavík. 

Ne diagnóza, ale život

Záměrem dokumentaristů ale není popsat „diagnózu Alzheimerova choroba“. Snímek Neobjasňuje příčiny jejího vzniku, nepřibližuje její průběh a stádia, neobsahuje ani výpovědi lékařů a dalších odborníků. Natáčení se soustředilo výhradně na všední život čtyř rodin, které se doma starají o své nemocné blízké. Štáb s nimi trávil čas od Velikonoc do Vánoc minulého roku.

Natáčení dokumentu Život s Alzheimerem
Zdroj: ČT
Autor: Jan Kadeřábek

„Dokument se snaží hlavně podat zprávu o lidech, kteří o pacienty pečují. Co to pro ně znamená, jak zvládají psychické odcházení blízkých. Je to jeden z nejtěžších momentů, kdy vaše milovaná bytost je stále tady, ale její mozek už vlastně nikoliv,“ upřesňuje kreativní producentka Martina Šantavá.

„Cílem filmu je ukázat život s člověkem postiženým Alzheimerovou nemocí se všemi problémy a těžkostmi, které s sebou nese. A že za určitých podmínek je možný a lidé se ho nemusí bát. A také, že vedle významu pro nemocné, tedy pocitu jistoty a bezpečí, který je pro ně obrovsky důležitý, může mít svůj jistý přínos i pro samotné pečující,“ dodává Petr Slavík.