Pražské jaro bude letos kvůli koronaviru on-line. Zdarma nabídne desítku koncertů

Festival Pražské jaro se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru letos uskuteční on-line. Organizátoři připravují přibližně deset živě přenášených koncertů, které budou k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Pražského jara. Vybrané koncerty do svého programu rovněž zařadí Česká televize a Český rozhlas. Informoval o tom mluvčí festivalu Pavel Trojan. Jeho ředitel Roman Bělor uvedl, že důležitou roli sehrají mladí čeští umělci a přední komorní hráči.

Pražské jaro, ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Na Pražské jaro se letos prodaly vstupenky za téměř 25 milionů korun. Všem bude vstupné vráceno v plné výši. Přesný postup oznámí pořadatelé v druhé polovině dubna.

Má vlast Bedřicha Smetany, erbovní dílo festivalu, nebude moci 12. května zaznít naživo, Pražské jaro ale jedná s Českou televizí, aby byl do vysílání zařazen záznam některého z úspěšných provedení minulých let.

Jubilejní 75. ročník měl nabídnout 53 koncertů a začít 7. května. „Je obtížné předvídat, která restriktivní opatření budou nadále platná v termínu letošního Pražského jara, a závazné stanovisko nelze z pochopitelných důvodů od příslušných orgánů státní správy očekávat. Pražské jaro se proto rozhodlo najít alternativní podobu, aby i v této obtížné situaci hudba přinášela naději,“ uvedl Bělor.

V on-line programu se diváci mohou těšit na pěvecký recitál basbarytonisty Adama Plachetky, který uvede Zimní cestu Franze Schuberta. Koncert bude živě přenášen z Dvořákovy síně Rudolfina, kam byl původně situován.

„Pražské jaro připravuje celou řadu dalších streamovaných koncertů – důležitou roli sehrají mladí čeští umělci a přední čeští komorní hráči. Usilujeme, aby byl v programu zachován koncert Brno Contemporary Orchestra se světovou premiérou díla Jana Ryanta Dřízala objednaného festivalem. Jsme v jednání se zahraničními umělci ohledně možnosti streamovat pro české publikum zamýšlené recitály ze zahraničí. Jak s Českou filharmonií, tak s Pražskými symfoniky FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia či Collegiem 1704 usilovně hledáme náhradní program jejich koncertů,“ sdělil Bělor.

Diváci mohou festivalu věnovat část vráceného vstupného

Stejně jako jiné kulturní subjekty závislé na prodeji vstupenek nechává Pražské jaro na zvážení posluchačů možnost darovat část vráceného vstupného Pražskému jaru – jako podporu alternativního programu a na festivalové projekty budoucí.

Na programu závěrečného koncertu měla dle původních plánů být Devátá symfonie Ludwiga van Beethovena. Pořadatelé proto zvažují alternativní závěrečný program. „Původní myšlenka ovšem zůstane zachována – koncert by měl být ,ódou na radost‘,“ zdůraznil Bělor.