Kameraman Jan Malíř získal cenu za celoživotní dílo. Točil s Hřebejkem, Chytilovou i Havlem

Už popětadvacáté rozdala Asociace českých kameramanů ceny těm nejlepším v oboru. V pražském kině Lucerna získal ocenění Vladimír Smutný za Nabarvené ptáče nebo Martin Douba za televizní sérii Vodník. Asociace také vyzdvihla tvorbu Jana Malíře, který nejčastěji natáčel s režisérem Janem Hřebejkem a jenž si odnesl cenu za celoživotní dílo.

Video Události
video

Události: Ceny Asociace českých kameramanů

Zřejmě nejpopulárnějším snímkem, při jehož natáčení stál Malíř za kamerou, jsou Pelíšky. S Hřebejkem ale pracoval už dříve – jejich prvním společným filmem jsou Šakalí léta, snímek Musíme si pomáhat z roku 2000 zase získal nominaci na Oskara.

„Ten film mám mimořádně rád, ten se nám povedl. Ale samozřejmě, že když jedu s taxikářem, tak mu řeknu, znáte Pelíšky, a už to mám zadarmo,“ glosuje Malíř, který svůj úplně první film natočil s Věrou Chytilovou. Začátek kariéry pro něj prý byl velkou školou.

Malíř se kamery chopil i při natáčení Havlova Odcházení. „Pan prezident se učil. Nikdy nedělal film a my jsme mu všichni chtěli pomoct. Bylo to jedno z nejkrásnějších natáčení, on byl strašně šťastný, hrozně se těšil do práce a bavilo ho  to. Bylo krásné sedět měsíc vedle něj,“ vzpomíná oceněný kameraman.

Celkem má Malíř na kontě sedm desítek filmů a dokumentů. Kdysi přitom váhal, jestli se nevydat na hudební dráhu: „Hudba je pro mě strašně důležitá, pomáhá mi i při filmování. Dávám si ji do sluchátek a to mě vede a pomáhá mi vcítit se do krajiny,“ líčí. Právě hledání ho podle jeho slov na práci kameramana baví nejvíce.

„Malíř je bohatě strukturovanou tvůrčí kameramanskou osobností. V jeho filmech jsme vždy oceňovali vysokou obrazovou kulturu, vytříbenou výtvarnou kvalitu, experimentální vynalézavost a souznění s příběhem. Cítil vždy velkou pokoru nejen ke ztvárňovanému scénáři, ale i k spolupracovníkům před kamerou, ale i za ní,“ komentuje ocenění prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha.

Porotu oslovila kamera ve Vodníkovi a Nabarveném ptáčeti 

Cenu za vynikající televizní dílo získal kameraman Martin Douba za sérii režiséra Viktora Tauše Vodník, kterou vysílala Česká televize. Porota se rozhodla udělit také čestné uznání dokumentárnímu filmu Central Bus Station kameramana Ondřeje Belicy a režiséra Tomáše Elšíka.

Cenu za vynikající kameramanské filmové dílo pak získal Vladimír Smutný za práci filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.

Ocenění určené pro posluchače oboru kamery filmových škol v České republice za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce filmu pak získal student katedry kamery FAMU Faraz Alam za snímek Between the Lines.