Bohyně Zorya nosí v Kutné Hoře i diamanty s psími fousky

Šperkařské duo Zdeněk Vacek a Daniel Pošta se v Kutné Hoře zabývá rituální proměnou. Tou procházejí tři ženy při nošení šperků jejich značky Zorya. Uznávaní designéři, mimo jiné nositelé ceny Czech Grand Design, pro místní galerii GASK připravili multimediální instalaci avantgardního klenotnictví.

Video Události v kultuře
video

V Kutné Hoře vystavuje šperkařská značka Zorya

Zorya je podle slovanské mytologie ochranitelkou hvězdné klenby. Každý večer se narodí jako panna, během noci se z ní stane matka a ráno se ztrácí jako stařena. Jako jednu bytost ztvárněnou třemi ženami ji představují i designéři Vacek a Pošta. 

„Tou první je Josefína Kunová, dívka, které je dvanáct let. Jako dospělá žena je zobrazována tanečnice Nataša Novotná. A módní návrhářka Liběna Rochová reprezentuje ráno,“ prozradil Pošta konkrétní ženy, které pro projekt zachytil fotograf Václav Jirásek.

Při velkoplošném promítání v galerii nabývají jeho snímky snového dojmu. Divák je v tmavé místnosti totiž vnímá skrze šifon. „Projekce se ještě multiplikuje atmosférickými závěsy, které fotografie zrcadlí znovu do prostoru, a tím dochází i k propojení oněch tří osobností do jedné,“ vysvětluje kurátorka Veronika Marešová.

Šperk z projektu Zorya: Rituals
Zdroj: GASK
Autor: Václav Jirásek

Tři různé podoby Zoryi představují také tři prsteny, jež šperkaři pro výstavu vytvořili. „První je z růžového zlata a s plátky říčních perel, v nichž jsou po nařezání vidět letokruhy. Ve druhém jsou fousky našich dvou psů, které jsme sbírali asi patnáct let. Jsou zasunuty do černých diamantů. A třetí prsten, vytvořený pro Liběnu Rochovou, je fialový chalcedon,“ popisuje Pošta. 

Trojjedinou Zoryu lze na výstavě Rituals pozorovat až do konce prázdnin. GASK ji umístila do malého prostoru nazvaného Whitebox, který je vyhrazen prezentacím na pomezí volného a užitého umění.