Čtyři neděle, které pomohou. ČT opět vysílá Adventní koncerty

Jedna z nejstarších dobročinných sbírek v Česku, která má na kontě již více než 195 milionů korun a 108 podpořených organizací, vstupuje do osmadvacátého ročníku. Letošní Adventní koncerty začínají pomáhat 2. prosince hudebním programem z Břevnovského kláštera. Všemi podvečery, vysílanými v přímém přenosu, opět provedou Ester Janečková a Jan Potměšil.

Video Upoutávka - Adventní koncerty České televize 2018
video

Pozvánka na Adventní koncerty 2018

V Břevnovském klášteře vystoupí při prvním koncertě (2. 12. od 17:30 na ČT1) například Kühnův dětský sbor, Miroslav Žbirka či Epoque Quartet. Výtěžek je určen neziskové organizaci Portus Praha, která funguje jako prostor pro lidi s mentálním postižením. 

„Čas adventu je pro mě obdobím, kdy je možné se na chvíli zastavit a přemýšlet. Třeba jak učinit svět, který je z definice nespravedlivý, aspoň trochu míň nespravedlivým. Společnost Portus, které poputuje výtěžek prvního z koncertů, je mi sympatická tím, že pomáhá vést důstojný život lidem, kteří ho dříve vést nemohli. A přitom se od většinové společnosti liší jen tím, že mají nějaké postižení, ne že spáchali zločin, za který by měli pykat,“ říká patron koncertu Martin Řezníček.

Druhý z koncertů (9. 12. od 17:30 na ČT1) hostí pražská Loreta. Pomůže rodinám s předčasně narozenými dětmi a vystoupí na něm zpěvák Ondřej Ruml, houslista Pavel Šporcl nebo třeba České filharmonické kvarteto.

„Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny jsem si vybrala proto, že ho vedou dvě ženy, které samy mají zkušenost s nedonošenými dětmi a přesně vědí, co nedonošená miminka potřebují. Jde o malou organizaci, která je transparentní a pomáhá konkrétním lidem,“ vysvětluje patronka koncertu, moderátorka Světlana Witowská.

Výtěžek ze třetího koncertu (16. 12. od 17:30 na ČT1), který se koná pod patronací Stáni Lekešové v bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě v neděli 16. prosince, je určen organizaci ERGO Aktiv.

„Centrum neurorehabilitace ERGO Aktiv pomocí moderních přístrojů zvyšuje kvalitu života převážně mladých lidí se získaným poškozením mozku,“ říká Stáňa Lekešová. Na koncertě vystoupí například Jitka Čvančarová, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, houslisté Jaroslav Svěcený a Julie Svěcená a kytarista Lubomír Brabec.

Poslední adventní neděli (23. 12. od 17:55 na ČT1) se v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně uskuteční koncert na podporu mobilního hospice Andělé stromu života. Zazní Missa Brevis Jiřího Pavlici, kterou hudebník Hradišťanu upravil speciálně pro tuto příležitost. Zazpívá také Kühnův sbor či Carmina Bohemica.

„Strom života má úžasný záběr územní, od Zlínska až po slezské hranice, a také tematický, od malých dětí až po umírající seniory. Ze státního rozpočtu nemají ani korunu a poslání, které plní, je fascinující odvahou postavit proti faktu smrti kvalitu poznamenaného života,“ zdůvodňuje výběr organizace pro čtvrtý adventní koncert její patron Robert Záruba.