V ohrožení jsou oceány i staré písně. V Praze začíná festival australských filmů

V Praze začíná už pátý ročník festivalu australských a novozélandských filmů Aussie & Kiwi Film Fest 2018. Během šesti dnů nabídne téměř dvacet hraných i dokumentárních snímků. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také výstavu obrazů aboriginských umělců.

Video Zprávy ve 12
video

V Praze začíná festival australských filmů

„Původní obyvatelé jsou trochu stavěni na okraj. Je to něco, co australská společnost nerada slyší, že se takhle chová k původním obyvatelům,“ upozorňuje ředitelka festivalu Martina Vacková.

Přehlídku v pátek večer slavnostně zahájí tradiční haka a zpěv maorské skupiny z Nového Zélandu a otevření týdenní výstavy současného umění australských domorodců v kavárně Lucerna.

Situaci původních obyvatel dále přibližuje třeba snímek Západní vítr: Djaluův odkaz. Vypráví příběh šamana a jednoho z nejlepších hráčů na didgeridoo na světě, který musí najít způsob, jak další generaci předat po tisíce let uchovávané posvátné písně a tradice.

Jeho komunita, která se potýká s důsledky kolonizace, se zdá být ztracena. Když Djalu opouští tradice, aby mohl zachránit svou kulturu, neočekávaným členem jeho rodiny se stane světově proslulý muzikant Gotye, který mu pomůže uzdravit syny a rozšířit jeho písně po světě.

Mezi další vrcholy festivalu může patřit vizuálně působivý dokument Azurová, který zachycuje dopad činnosti člověka na ekosystém oceánů. Dokumentaristka Karina Holdenová spolu s ochránci přírody z různých oborů vysvětluje, jak narušení jednoho článku přírodního prostředí řetězově ovlivňuje další. Vědci odhadují, že díky lidskému kralování bude v roce 2050 v oceánech víc plastu než ryb.

Australané i Novozélanďané se ale do kina chodí také bavit. Festival proto uvádí třeba současný remake kultovní novozélandské komedie Goodbye Pork Pie z osmdesátých let, který tentokrát natočil syn režiséra původního filmu Matt Murphy.

Aussie & Kiwi Film Fest, který se koná v pražských kinech Lucerna a Ponrepo, potrvá do středy 7. listopadu.