Přímý přenos z Dejvického divadla. Vzkříšení na ČT art a další dárky k pátým narozeninám

Česká televize v těchto dnech slaví pět let dětské stanice Déčko a kulturního kanálu Art. Ve vysílání ČT art se narozeninové oslavy promítly do programu Týdne dárků, který nabízí sérii výjimečných premiér, včetně přímého přenosu z oblíbeného Dejvického divadla. Hru Vzkříšení sledujte v neděli od 20:00 na Artu (pořad není dostupný v iVysílání).

Z představení Vzkříšení
Zdroj: Česká televize

Kulturní stanice České televize zahájila už šestý rok svého vysílání a prvních pět let oslavuje mimo jiné návštěvou jednoho z nejžádanějších divadel v zemi. Dejvická scéna je navíc s ČT výrazně spojena. Když soubor začínal, s výjimkou Ivana Trojana jeho členy znal málokdo. Dnes platí pravý opak i díky úspěšným seriálům Čtvrtá hvězda nebo Dabing Street.

Hra Vzkříšení, pod kterou je podepsán kolektiv Dejvického divadla, se odehrává v menším nakladatelství, které vydává oblíbeného současného spisovatele. Vše začíná, když slavný autor, z něhož nakladatel žije, oznámí, že už nevěří příběhu a přestává psát. Pro redakci katastrofa.

Video Události
video

Pět let ČT art oslavuje i Dejvické divadlo

Jediné, co by žijícího klasika mohlo od jeho rozhodnutí odvrátit, je opětovaná láska nakladatelské sekretářky. Tam to ovšem vypadá dost bledě. To je výchozí situace několika příběhů, které se váží k prostoru plnému knih, ambicí i zklamání. S herci Dejvického divadla nastudoval inscenaci tehdejší umělecký šéf Michal Vajdička v roce 2016.

Kromě přímého přenosu z Dejvic nabídne narozeninový Týden dárků na Artu další výjimečné premiéry, třeba koncert Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem, dokument o Marii Callas jako Tosce v londýnské Covent Garden nebo portrét slavného pařížského muzea D'Orsay.

Během podzimu se pak Art podívá na české kulturní fenomény. Zmapuje historii tří legendárních scén: Divadla Na zábradlí, královéhradeckého Divadla Drak a Divadla pod Palmovkou. Dále se zaměří na odkaz Františka Kupky, třicet let existence Čechomoru, význam Rolling Stones pro českou společnost nebo legendu Pavla Žalmana.