Zemřela Marta Davouze, spisovatelka a zakladatelka Centra Franze Kafky

Ve věku 73 let ve středu ve Francii zemřela po dlouhém boji s těžkou nemocí nakladatelka, publicistka a spisovatelka Marta Davouze. Byla zakladatelkou Centra Franze Kafky, jehož dílo pomáhala popularizovat, a inspirovala vznik pražského Kafkova pomníku od Jaroslava Róny.

Marta Davouze
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Smutnou zprávu s odkazem na sdělení rodiny potvrdil Antonín Zajíček z domovského vydavatelství Marty Davouze Mladá fronta. „Od její rodiny jsem dostala sms, že zemřela dnes ráno ve svém domě v kruhu svých blízkých,“ uvedla Ivana Mergerová z Mladé fronty, která s Davouze připravovala k vydání na podzimní trh její poslední knihu Víkend s Miriam.

Davouze se poslední tři roky léčila s rakovinou. „Musím říct, že jsem rakovinu nepřežila díky své statečnosti, ale díky lékařské vědě. Do háje, co člověku zbývá než přežít. A slzy v očích jsem z toho nikdy neměla, jak také někde napsali,“ uvedla v rozhovoru pro Mladou frontu DNES.

Z Kafkovy Prahy do Bretaně

Mezi úspěšné knihy Davouze patří například Dům v Bretani, v níž s nadhledem vylíčila své zážitky po příchodu na francouzský venkov, kde se znovu vdala. Stala se bestsellerem, jehož se prodalo přes 30 tisíc kusů. Mezi její další tituly patří Zrcadlení, Vypadni z mýho života nebo Celej Franz.

Marta Davouze se narodila 12. května 1945 v Praze, vystudovala historii a původně pracovala jako knihovnice. Několik desítek let žila s někdejším ředitelem Televize Nova Vladimírem Železným, s nímž má dva syny, Davida a Jakuba, který je moderátorem České televize.

Po rozvodu se provdala za Francouze Joëla Davouze a poslední léta prožila s manželem na francouzském venkově.

Spolu s Vladimírem Železným založila Společnost Franze Kafky, v níž se jako ředitelka podílela na prvním úplném vydání díla Franze Kafky v českém jazyce. Byla také iniciátorkou populárního Kafkova pomníku na Starém Městě pražském od Jaroslava Róny.

„Mám v Praze tři pomníky, na které jsem pyšná. Není to jen Dílo Franze Kafky a kompletní Spisy Karla Poláčka, ale můj projekt na pomník Franzi Kafkovi. To já jej vymyslela a podílela se na jeho realizaci! A přináší mi radost, když jedu okolo a vidím, že z hlediska turistického ruchu úspěšně konkuruje Karlovu mostu a Staroměstskému orloji,“ uvedla pro MfD.

Davouze stojí také za vznikem mezinárodní Ceny Franze Kafky, kterou uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Jejími laureáty se z českých autorů stali Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Pražská rodačka Davouze byla také iniciátorkou Ceny Jana Zrzavého, soutěže francouzských a českých studentů výtvarného umění, kteří vždy strávili tři týdny ve Francii a tvořili. Jejich díla pak byla vystavena střídavě v Paříži a v Praze a odborná komise vybrala vítěze. Po dvou ročnících projekt pro malý zájem z francouzské strany skončil.