Komorní scéna Aréna vystavuje vzpomínky na Ostravu i „svého“ fotografa

Komorní scéna Aréna vystavuje díla Františka Řezníčka, který byl prvním oficiálním fotografem této ostravské scény. Kurátoři ovšem nevybrali z jeho bohatého archivu fotografie divadla nebo folkloru, jemuž se Řezníček také věnoval, ale jeho méně známé snímky. Zobrazují Ostravu. 

Video Události v kultuře
video

Komorní scéna Aréna vystavuje tvorbu Františka Řezníčka

„Pamatuji si, že jsem vždycky viděla jeho úsměv, pak fotoaparát a pak se naprosto ztratil. Nemůžu říct, jak to dělal, ale opravdu dokumentoval,“ říká ředitelka Arény Renata Huserová o Františku Řezníčkovi, s nímž ji pojilo dlouholeté přátelství. 

Řezníček vydával samizdatový časopis Aviatik, založil ostravský Fotoklub, zabýval se reklamní i průmyslovou fotografií. Z šíře jeho tvorby vybrali autoři výstavy ale nakonec snímky Ostravy. Vznikla tak retrospektiva podoby moravskoslezské metropole od sedmdesátých do devadesátých let. „To je vzpomínek na Ostravu, na to, čím si prošla, i na to, že jsem byla u toho,“ podotýká k výstavě Renata Hsuerová.

František Řezníček
Zdroj: Komorní scéna Aréna

Po Řezníčkově tragické smrti převzali jeho fotografickou divadelní štaci – Komorní scénu Aréna a Divadlo loutek – Radovan Šťastný a Roman Polášek, který je také kurátorem výstavy. Řezníčkovi se stala osudnou právě jeho profese – v červenci před jedenácti lety se zřítil z ochozu hukvaldského hradu, kam i přes zákaz vylezl, aby získal dobrý záběr.