Z výstavy Fenomén Favorit v Národním technickém muzeu

Fenomén Favorit. Národní technické muzeum vypráví příběh legendy mezi bicykly

Fenomén jízdních kol značky Favorit přibližuje nová výstava, která bude od úterka 24. dubna do konce září otevřena v Národním technickém muzeu v Praze. Návštěvníci si mohou prohlédnout šest desítek oblíbených, v tehdejším Československu ovšem většinou nedostatkových kol z rokycanské továrny.

 

K vidění jsou jak běžné modely určené pro veřejnost, tak i závodní speciály sportovců všech cyklistických disciplín. Výstava ukáže například kola, s nimiž sbírali světové tituly v kolové slavní bratři Pospíšilové, nebo dráhové kolo zlatého olympionika z olympiády v Tokiu 1964 Jiřího Dalera.

Organizátoři výstavy připomenou také příběh úspěšného cyklistického reprezentanta Róberta Hutyra, který z komunistického Československa uletěl v roce 1983 vlastnoručně vyrobeným horkovzdušným balonem. Na dramatickou cestu za železnou oponu vzal slovenský rodák nejen svou manželku a dvě děti, ale na koš balonu připevnil i svého Favorita.

Výstava nazvaná Fenomén Favorit je součástí projektu Národního technického muzea ke 100. výročí vzniku československého státu „Made in Czechoslovakia – aneb průmysl, který dobyl svět“.

Kola pro Závod míru

Běžné bicykly se v Rokycanech vyráběly už od konce devatenáctého století pod značkami Tudor nebo Tripol. Po roce 1948 se ale kvůli mezinárodnímu Závodu míru objevila poptávka po kvalitních tuzemských závodních kolech. V roce 1951 pak byla založena firma Favorit.

Továrna na kola s přehazovačkou a řídítky „berany“ v dobách své největší slávy produkovala až 200 tisíc bicyklů ročně.

Video Studio 6
video

Pozvánka na výstavu Fenomén Favorit

Navzdory poměrně vysoké produkci šlo často o nedostatkové zboží a vlastnit kolo z rokycanské továrny bylo svého času snem mnoha kluků. Stávaly se na něj dlouhé fronty a nebylo úplně jednoduché je získat. V Rokycanech se vyráběla nejen kola pro nejširší veřejnost, ale také speciály silniční, dráhové, kola pro krasojízdu, sálovou cyklistiku nebo kolovou.

Po roce 1989 ale výroba klesala a závod nakonec zkrachoval. Nová etapa značky se začala psát až v roce 2011, kdy původní ochranné známky Favoritu koupil slovenský podnikatel Richard Galovič, a vzkřísil tak značku s téměř stoletou tradicí. Výstava Fenomén Favorit potrvá v pražském Národním technickém muzeu v Praze až do konce září.