Svatovítskou katedrálou zazněl benefiční koncert. Výtěžek půjde na nové varhany

Opera Národního divadla se rozhodla podpořit stavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu. Uspořádala proto benefiční koncert přímo v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Výtěžek ze vstupného půjde na nový nástroj, který by se měl poprvé rozeznít na podzim roku 2019.

Video Benefiční koncert pro nové varhany
video

Benefiční koncert pro nové varhany

Requiem Giuseppa Verdiho v podání Opery Národního divadla rozeznělo majestátní prostory svatovítské katedrály. „Je to trochu akusticky náročnější prostor, ale atmosféra katedrály je výjimečná,“ říká operní pěvec Jiří Sulženko. Jeho kolegyně mezzosopranistka Monika Fabiánová s ním souhlasí: „Tato akustika je halovější, ten dozvuk je delší. Je to určitě něco jiného než v divadlech.“

Benefice je potřebná, protože na financování varhan stále chybí 15 milionů korun. Nástroj celkem přijde na 75 milionů. K organizátorům koncertu patří i Nadační fond Svatovítské varhany a Bohemian Heritage Fund.

Varhany vznikají ve Španělsku

Nové varhany se vyrábějí v dílně nedaleko Barcelony. Varhanář loni na podzim testoval akustiku přímo v katedrále. „Abychom zaplnili tento velký prostor, museli jsme vytvořit speciální design. Proto jsme vyrobili píšťalu, která má dva otvory,“ vysvětloval tehdy stavitel varhan Gerhard Grenzing. Letos se v jeho dílně vyrobí 5000 píšťal. Na jaře roku 2019 by se měly v katedrále skládat a na podzim by měly být požehnány a poprvé se rozeznít.

Stávající varhany vznikly krátce po dostavbě katedrály ve třicátých letech 20. století. Už tehdy byly zamýšleny jako provizorní nástroj. Jejich nevýhodou je také umístění. Z boční lodi neozvučí celou katedrálu. Ty nové proto budou stát v čele katedrály, nad hlavním vchodem na kruchtě, kterou bude třeba kvůli velké hmotnosti nástroje zpevnit. Zakryjí také z pohledu zevnitř vitrážové okno v čele katedrály. To ale musí posvětit ještě památkáři.