Velikonoční festival duchovní hudby v Brně zahájilo Beethovenovo oratorium

Vyprodaný koncert v minoritském chrámu zahájil Velikonoční festival duchovní hudby v Brně. Na úvod šesti koncertů v šesti brněnských chrámech zaznělo v neděli večer jediné Beethovenovo oratorium s názvem Kristus na hoře Olivetské. Filharmonie festival s bohatou tradicí pořádá každý rok ve dvou týdnech mezi Květnou a Bílou nedělí.

Video  Úvodní koncert festivalu hostil kostel svatých Janů v Minoritské ulici
video

Úvodní koncert festivalu hostil kostel svatých Janů v Minoritské ulici

Zahajovací program v kostele svatých Janů spojil oratorium Ludwiga van Beethovena s hudbou Franze Schuberta pro tenor, sbor a orchestr. Jedná se o jedinou Beethovenovu skladbu inspirovanou biblickou tematikou, do zahrady Getsemanské na úbočí Olivetské hory se měl Kristus chodit často modlit.

Skladba už od počátku vzbuzovala rozporuplné reakce a v hodnocení ani dnes mezi odborníky a posluchači nepanuje shoda. Sám Beethoven to přisuzoval svojí neznalosti žánru. I tak byl o koncert velký zájem, a to nejen kvůli skladbám. „Orchestr v Brně poprvé vedl jeho nastávající šéfdirigent Dennis Russell Davies,“ uvedla mluvčí Filharmonie Kateřina Konečná.

Festival odráží křesťanský kalendář

Brněnská filharmonie pořádá festival v chrámovém prostředí už po dvacáté sedmé. „Vzhledem k názvu, nádheře a závažnosti Beethovenova díla se nám jevilo naprosto jednoznačné začít právě tímto dílem,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas s tím, že zahrada a vinice se letos staly jednotícím tématem koncertů.

Ty také odráží význam jednotlivých dní v křesťanském kalendáři. Součástí festivalu jsou také temné hodinky, tedy hudební rozjímání v chrámech při svíčkách. „Publikum těchto festivalových koncertů je zvláštní. Jsou to lidé jednak spirituálně zaměření a také ti zvědaví, kteří třeba upřednostňují zvláštní prostory,“ přiblížila ředitelka Filhamonie Marie Kučerová.

Posluchači se mohou těšit i na zajímavé hosty ze zahraničí. Koncertů je celkem šest, vyprodaný je také ten závěrečný 8. dubna v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Zazní v ní Glagolská mše Leoše Janáčka, Te Deum Arva Pärta a ve světové premiéře skladba New Fire, zkomponovaná Davidem Matthewsem na objednávku festivalu.