U nás to není ideální. Fotografka Michaela Spurná si ale přeje, aby bylo

Rodina je hlavním tématem fotografky Michaely Spurné. Její důvěrné snímky se ale liší od těch, jimiž jiné matky zaplavují sociální sítě – jsou plné vtipu a ironie. Za své práce byla několikrát oceněna, mimo jiné v soutěži Czech Press Photo. V opavském Domě umění nyní představuje svůj dokumentární cyklus U nás.

Video Události v kultuře
video

Michaela Spurná vystavuje v Opavě svoji rodinu

Fotit začala šestatřicetiletá umělkyně po narození dcery. „Pořídila jsem si fotoaparát, vůbec jsem ale nevěděla co s tím,“ vzpomíná na své začátky. Dnes je studentkou Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. A jak ukazuje vystavený cyklus, také niternou pozorovatelkou své rodiny a nejbližších přátel. 

Vesnice, kde žije, ani její nejbližší ale ideální nejsou, uvědomuje si zároveň. „Toužím po ideální rodině,“ připouští, „ale v té naší jsou všichni rozvedení, nikdo ideální rodinu nemá, to všechno je možná ve fotkách pak vidět.“

Vidí to tam i Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie. „Na jedné straně vnímáme realitu, která velmi často bývá surreální, takže je to trošku ironie, na druhé straně cítíme i vřelost,“ popisuje práce Michaely Spurné.

Michaela Spurná
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Holík

V posledních dvou letech jí fotografie jako způsob výpovědi přestala stačit, začala i psát. Deník rodiny chce dokončit v příštím roce. Její „rodinný“ cyklus je ale v Domě umění k vidění už jen do 4. března.