55 knih může být nejkrásnějších. Učebnice se mají ještě co učit

Titulem Nejkrásnější české knihy roku 2017 se má šanci pyšnit 55 publikací. Porota je vybrala z 255 publikací. Chybí mezi nimi ale učebnice, mezi nimi pro odborníky nedosáhla žádná takové úrovně, aby se dostala do širších nominací. Vítězové zbývajících šesti kategorií budou oznámeni 19. dubna.

Video Studio 6
video

Rozhovor: Nejkrásnější české knihy 2017 vybrány

„Kniha musí vyjít v České republice v předcházejícím roce. Přihlásit ji může nakladatel, instituce, která je spjatá s knihou, škola, případně sám grafik,“ shrnuje podmínky pro účast v soutěži Eliška Boumová z Památníku národního písemnictví, který spolu s ministerstvem kultury soutěž pořádá.

Mezi více než padesátku nejkrásnějších titulů se dostala například autorská kniha Petra Nikla Jino taje opic, katalog k výstavě Paneland  v Moravské galerii, kniha k padesátinám umělce Davida Černého či český překlad povídek nobelistky Alice Munroové Veřejná tajemství.

Mládí vpřed

„Ročník 2017 mě velice potěšil. Setkáváme se v současnosti s velmi dobrými nápady stran knihařského zpracování, ať už v různých vazbách, komplikovaných obálkách a s efekty v podobě laků různých druhů. Zaujalo nás i použití nestandardních materiálů na obálky a přebaly,“ uvedl Josef Sedláček, člen technické komise. Hodnocení doplňuje i názor výtvarné poroty, která se zaměřuje na celkové výtvarné zpracování publikace, grafiku a ilustrace.

Podle předsedkyně výtvarné komise Pavly Pauknerové je na výběru 53. ročníku znatelný ústup starší generace grafiků a nástup té nové. „Některé kategorie zcela ovládli absolventi vysokých škol nebo ti, kteří jsou po škole jen několik málo let,“ upozornila.

Učebnice na krásu nemyslí

Jako dlouhodobě nízké označují pořadatelé grafické, ilustrační a polygrafické kvality u učebnic. Do této kategorie se přihlásilo jen čtrnáct titulů, odborníky ale nepřesvědčil žádný. Nakladatelé, kteří učebnice vydávají, se snaží především dodržet obsahovou stránku těchto publikací a na estetické kvality se již příliš nesoustředí, svou roli pravděpodobně hraje i otázka peněz, domnívá se  Alena Petruželková z Památníku národního písemnictví. 

Naopak velkou část nominovaných tvoří knihy vydané galerijními či akademickými institucemi, Národní galerií, Akademií výtvarných umění či Národním filmovým archivem. Několikrát bodují ale i nezávislá nakladatelství jako BiggBoss, v kategorii dětské knihy má čtyři ze sedmi nominací Baobab.

Veřejnost si nominované tituly bude moci prohlédnout po vyhlášení vítězů 19. dubna v pražském letohrádku Hvězda. Vystaveny později budou také na veletrhu Svět knihy nebo v Moravské galerii v Brně.