Ze Středozemě zamířil Jackson do zákopů první světové války. Předvede ji ve 3D

Režisér Peter Jackson známý díky trilogii Pán prstenů pro jednou vystoupil z říše fantazie a věnuje se historii skutečných lidských osudů. Připravuje celovečerní dokumentární film o první světové válce, v němž využije staré záběry a předvede je v restaurované a barevné podobě ve 3D.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jackson rekonstruuje materiály z první světové

Realitu první světové války filmové kamery zachytily, materiály se ale dochovaly v archivech na filmovém pásu – jsou nicméně zrnité, šedé a nejasné. To se má změnit.

„Chceme vzít film, který diváci často zavrhnou, protože je černobílý, a použít ho v kolorované verzi, abychom upoutali pozornost mladých lidí k diskusi o první světové válce, do které by se jinak nezapojili,“ přiblížila záměr generální ředitelka britských Imperiálních válečných muzeí Diane Leesová.

Britská instituce kvůli tomu oslovila oscarového režiséra Petera Jacksona. Toho v kinech zatím proslavila hlavně zfilmovaná sága Pán prstenů, ale také navazující série Hobit. Jsou to filmové fantazie, které jsou v 21. století divákům často bližší než dějiny pouhých sto let vzdálených skutečných předků.

Jackson výzvu britské instituce přijal. „Udělali jsme první testy a výsledky byly skutečně překvapivé, byly neuvěřitelné. Můžeme zrnité, blikající, trhané záběry změnit tak, že vypadají jako natočené před jedním či dvěma týdny na HD kamery,“ přiblížil režisér.

Důležité jsou i výpovědi účastníků války

Jacksonův tým záběry restauruje do posledního detailu. Čistí je, ručně koloruje a převádí do 3D formátu. Stejně důležití jsou ale autentičtí vypravěči dokumentu nahraní mikrofony BBC v 60. až 80. letech.

„Prošli jsme asi šest set hodin audionahrávek rozhovorů s veterány. Jejich prožitá zkušenost, co museli jíst, jak v noci spali, jak se vyrovnávali se strachem, to všechno v kombinaci s neuvěřitelně ostrými záběry vytvoří velmi překvapivý film,“ myslí si Jackson.

Zachycení osudů obyčejných lidí v mezní situaci není až tak vzdálené knižním předlohám Jacksonových fantazijních filmů. Jejich autora J. R. R. Tolkiena ostatně právě krutost první světové války k sepsání příběhů ze Středozemě pohnula.