Zamilovaný Karel Dobrý se mění ve zvíře. Hastrman vylovil první ukázku

Režisér Ondřej Havelka dokončuje celovečerní film Hastrman, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou. Hlavní postavou filmu je člověk ve zvířeti a zvíře v člověku, hastrman alias baron de Caus, kterého ztvárnil herec Karel Dobrý. Diváci uvidí Hastrmana v kinech od 19. dubna. Tvůrci zatím zveřejnili první ukázku.

Baron de Caus (Karel Dobrý) se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se však životu místních vymyká.

Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka (Simona Zmrzlá) revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů.

Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni také místní učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí.

Film vznikl na motivy románu Miloše Urbana oceněného cenou Magnesia Litera.

Pro divadelního režiséra, herce a hudebníka Ondřeje Havelku je romantický thriller filmovým debutem. Pro Karla Dobrého je pak role svérázného vodníka první hlavní rolí v celovečerním snímku.

V hlavní roli příroda

„Jsem přesvědčen, že Karel Dobrý byl pro tu roli předurčen. Je to velice tvárný herec s bohatou představivostí, navíc rozpětí jeho výrazových prostředků je velmi široké. Dokáže být elegantním aristokratem, zároveň popustí-li uzdu svým vášním, umí se skutečně proměnit ve zvíře,“ říká o představiteli titulní role režisér Havelka.

Film se natáčel především v Českém ráji, pod vrchem Vlhošť a na severu Čech. Velkou roli v něm hraje sama příroda, která je na scéně přirozeně přítomna právě díky hlavní postavě hastrmana.

„Je to hastrman, žije pod vodou a žije na souši, je to člověk obojživelník, takový polobůh. Není omezený pozemským životem, ale zároveň je postižený lidskými slabostmi, kterým podléhá a které neberou konce, protože je svým způsobem nesmrtelný,“ popisuje svou roli Karel Dobrý, který během celého natáčení nechyběl na place ani jediný den.

Snímek Hastrman vzniká ve společnosti Čestmíra Kopeckého První veřejnoprávní, v koprodukci s Filmovým centrem České televize, Barrandov Studiem a za podpory Státního fondu kinematografie. Do kin bude uveden společností CinemArt v druhé polovině dubna.