The Slobodan show. Muzikál uvádí na scénu „balkánského řezníka“ Miloševiče

Kdo byl Slobodan Miloševič a jaká byla jeho úloha během konfliktů v bývalé Jugoslávii? Život muže, jemuž se přezdívalo „balkánský řezník“, se stal inspirací pro divadelní hru a muzikál nazvaný The Slobodan show. Někdejší srbský prezident je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců konfliktů, které v devadesátých letech minulého století krvavě poznamenaly země bývalé Jugoslávie.

Video Události v kultuře
video

Muzikál uvádí na scénu "balkánského řezníka" Slobodana Miloševiče

Děj muzikálu začíná občanskou válkou v Jugoslávii a končí procesem před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haggu. Autoři si všímají také osudů prezidentových dětí a manželky Mirjany Markovičové, kterou si Miloševič vzal v roce 1965 a jež ovlivňovala celou jeho životní dráhu.

„V konstelaci této rodiny, která poznamenala devadesátá léta nejen v regionu, ale také velkou část politiky a traumat po celé Evropě, se teď snažíme, a dosud se nám to nepodařilo, najít - použiji oxymóron - hluboce subjektivní pravdu,“ uvažuje režisér Nenad Todorovič.

Scénář k The Slobodan show vznikal také na základě životních příběhů kosovských Srbů. „Nechceme zodpovědět historickou otázku viny. Hledáme klíč k tomu, jak správně vnímat naši identitu v okamžiku, kdy se všechny její pilíře otřásají,“ říká autorka divadelní hry Jelena Bogavacová. Premiéra má proběhnout v únoru v kosovské Gračanici.

Slobodan Miloševič zemřel v haagské cele na srdeční infarkt v březnu 2006. Jeho žena i jeho syn Marko získali ruský azyl.