V hlavní roli Jiří Menzel. Film Tlumočník nabízí první ukázku

Nový film režiséra Martina Šulíka Tlumočník, ve kterém hlavní role vytvořili oscarový režisér a v tomto případě herec Jiří Menzel a držitel Evropské filmové ceny pro nejlepšího herce za rok 2016 Peter Simonischek, zveřejnil první ukázku. Slovensko-česko-rakouský snímek, jehož koproducentem je také Česká televize, vstoupí do české distribuce v polovině března 2018.

Video Trailer k filmu Tlumočník
video

Teaser k filmu Tlumočník

Hrdiny svérázné roadmovie jsou dva staří páni, kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o vlastní minulosti. Postupně skládají mozaikovitý obraz světa, který se navenek mění, ale v hloubce ukrývá nevyřešené konflikty. Skrze život toho druhého začínají chápat vlastní činy a přehodnocují i svou identitu.

Oscarový režisér a herec Jiří Menzel vytvořil v Tlumočníkovi titulní úlohu asketického Aliho. Jeho partnera, rakouského učitele, milovníka života se slabostí pro ženy a alkohol, si zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek, jehož proslavila role v úspěšném filmu Tony Erdmann.

„Já si sám od sebe práci nehledám, protože jsem líný,“ přiznal Jiří Menzel při natáčení. „A jsem i zhýčkaný, protože od svého prvního filmu jsem dělal jenom práci, kterou mi někdo nabídl. Zpočátku jsem byl tak mile-nemile překvapený, protože v Tlumočníkovi to byla opravdu velká role. Ale jakmile jsem si přečetl scénář, tak jsem byl moc rád, že to na mne takhle spadlo.“

Jiří Menzel ve filmu Tlumočník
Zdroj: Bioscop

„Když jsem působil ve švýcarském Bernu, Jiří režíroval v Basileji hru Mandragora od Machiavelliho, která se stala legendární. Je to opravdu velký režisér, Oscara konec konců nedostane jen tak někdo. Je to výjimečný člověk, velmi milý a ironický. Máme se vzájemně rádi a vážíme si jeden druhého,“ řekl o spolupráci s Jiřím Menzelem jeho herecký partner Peter Simonischek.

Snímek Tlumočník se natáčel na různých místech na Slovensku a ve Vídni. Martin Šulík k spolupráci přizval své oblíbené spolupracovníky, kameramana Martina Štrbu a spoluscenáristu Marka Leščáka. Vedle ústřední dvojice se ve filmu objeví například Zuzana Mauréry nebo známá slovenská internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Snímek bude mít slavnostní premiéru 27. února v pražské Lucerně, do běžné distribuce půjde 15. března 2018.