Výstava představuje hlavní město z let 1863 až 1926. Velkoformátové zvětšeniny byly vyrobeny z digitálních kopií původních skleněných negativů. Těch se v Archivu hl. města Prahy zachovalo téměř 3500 kusů. Kvůli velké citlivosti se ale nevystavují.

Výstava fotografií ukazuje Prahu před více než sto lety
Před sedmi lety se navíc archivu podařilo najít dvě inventární knihy s detailními popisy fotografií z Eckertova ateliéru. „Díky tomu jsme mohli určit stovky negativů, zvláště mimopražských, které bychom jinak těžko popisovali,“ vysvětlila význam tohoto objevu autorka a kurátorka výstavy Miroslava Přikrylová.
Jindřich Eckert i jeho nástupci se snažili zachytit tehdejší proměny Prahy: mizející části během tzv. pražské asanace i nové stavby, například budovu Rudolfina nebo budování dnešního Masarykova nábřeží. Jak se Praha změnila, porovnejte v následující fotogalerii:
Galerie:
Eckert se ale rád vydával i po Čechách, fotil přírodu i městská panoramata. „Tím také velice proslul, protože v té době nebylo příliš jednoduché cestovat s těžkým fotoaparátem a pořizovat snímky v terénu,“ doplnila Miroslava Přikrylová. Mimopražské výlety měly souvislost s další Eckertovou činností. Jako člen Komise pro soupis památek Prahy spoluvytvářel první systém památkové péče v Čechách.
Fotografie z jeho ateliéru si návštěvníci Clam-Gallasova paláce mohou prohlédnout do 10. prosince. K výstavě vychází i obrazový katalog 3500 snímků ateliéru H. Eckert.