
Prohlídka reprezentačních prostor s Martinem Hakaufem
Cílem obnovy bylo navázat na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. K vidění bude také ukázka současného slavnostního stolování na Pražském hradě a jídelní tabule Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.
Slavnostní prostírání v reprezentačních prostorách Pražského hradu
Po celé trase prohlídky pak návštěvníci najdou panely, které připomenou historii i současnost prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu. Ve Společenském salonu připravili pracovníci hradního archivu pro návštěvníky expozici faksimilií vzácných archiválií.
Dětský salon
„Jednou z interpretací názvu je, že zde byl jeden z pokojů pro děti Marie Terezie, další dětské pokoje se pak nacházely na místě dnešního Trůnního sálu. V období druhé světové války tu měl svou pracovnu zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, za první republiky zde seděl Masarykův první ceremoniář Jiří Stanislav Guth-Jarkovský.“
Trůnní sál
„V Trůnním sále probíhají jmenovací ceremoniály, zde prezident republiky jmenuje například vládu, jednotlivé ministry, nové soudce, rektory vysokých škol, jmenuje zde a povyšuje generály armády a dalších bezpečnostních sborů. Zajímavostí místnosti je perský koberec, který prezidentovi Edvardu Benešovi věnoval íránský šáh Rezá Pahlaví. Ornamenty na tomto koberci slouží šéfovi protokolu k tomu, aby jmenovaným vysvětlil, jaké místo mají zaujmout, aby ceremoniál proběhl v pořádku.“
Stůl prezidenta pro jmenovací ceremoniál v Trůnním sále
Brožíkův salon
„Pokud se koná nástupní audience nového velvyslance, pak ten v Trůnním sále předá prezidentovi republiky pověřovací listy a poté se spolu přesunou do Brožíkova salonu. Název nese podle malby od Václava Božíka. Vyobrazuje poselství českého krále Ladislava Pohrobka směrem k francouzskému králi, kdy poslové žádají ruku jeho dcery Magdaleny. Brožík na obraze také znázornil několik postav z českých dějin, které nebyly součástí toho poselství, takže můžete vidět Jana Žižku, Jana Husa nebo Rudolfa II. I sám Václav Brožík se mezi nimi vypodobnil.“
Habsburský salon
Bývalá pracovna T. G. Masaryka
„V současnosti slouží jako průchozí salon, čas od času je využíván pro novináře a fotografy, například když přichází předseda vlády. Jde o bývalou ložnici císařského bytu, který tu byl vybudován v 19. století, dlouhou dobu ho užíval například poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý.“
Zrcadlový sál
„Ve třicátých letech sloužil Zrcadlový sál jako pracovna prezidenta Edvarda Beneše, dnes se využívá k jednání jednotlivých delegací státních návštěv. Součástí místnosti jsou i starožitné hodiny, které mohou lidé znát jako tradiční dekoraci novoročních projevů z osmdesátých let.“
Hodiny v Zrcadlovém sále, které jsou známy z prezidentských novoročních projevů před rokem 1989
Naposledy si mohla veřejnost prohlédnout běžně nepřístupné prostory Hradu 3. června, kdy této možnosti využilo na 6400 lidí.