Dcera zavražděného Borise Němcova: Otec byl a je moje inspirace

O Borisu Němcovovi – bývalém ruském viceprezidentovi a poté opozičním politikovi, který byl před dvěma lety zastřelen v Moskvě – mluvila v Jihlavě jeho dcera. Třiatřicetiletá novinářka Žanna byla na tamním festivalu dokumentů hostem Inspiračního fóra. Momentálně žije v Německu, kde mimo jiné založila nadaci, která si vzala za úkol propagovat myšlenky svobody a demokracie.

Video Události v kultuře
video

Žanna Němcovová: Otec je mou inspirací

Boris Němcov, který patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, byl zavražděn 27. února 2015, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi. Jeho čtyřem komplicům udělil tresty vězení v rozmezí 11 až 19 let.

Pětapadesátiletý politik v době, kdy došlo k jeho vraždě, pracoval na studii, která zkoumala roli Ruska v konfliktu na Ukrajině. Jeho smrt v opozičních kruzích vyvolala strach. Spojenci zesnulého politika, včetně jeho dcery, jsou přesvědčeni, že soud byl pouhou zástěrkou a že lidé, kteří si Němcovovu vraždu objednali, jsou stále na svobodě. Němcovová nepochybuje, že smrt jejího otce byla politicky motivovaná.

Plním očekávání svého otce

Dokumentární festival v Jihlavě loni uvedl dokument Můj přítel Boris Němcov. Natočila ho jako celovečerní debut ruská filmařka Zosja Rodkevičová, která spolupracovala i na jiných snímcích mapujících opoziční aktivity proti Vladimiru Putinovi.

„Mého otce začala natáčet po velkých moskevských demonstracích v letech 2011 a 2012,“ uvedl Žanna. Snímek tak začal vznikat při protestech proti kremelské politice.

Žanna Němcovová
Zdroj: Reuters
Autor: Fabrizio Bensch

Sama dokument o svém otci natočit nechce. „Nejsem filmař. Věnuji se mnoha dalším aktivitám, a to stačí,“ domnívá se.  V Německu, kam emigrovala několik měsíců po otcově smrti mimo jiné z obav o vlastní bezpečí, pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle. Založila zde také nadaci a pořádá fórum, které nesou jméno Borisa Němcova. 

„Zdrojem mé inspirace je zvědavost a samozřejmě jsem začala řadu věcí dělat kvůli mému otci,“ přiznává Žanna. „Jsem na svého otce velmi hrdá, on byl a je zdrojem mé inspirace, protože chtěl, abych byla ve svém životě aktivní. A myslím si, že plním jeho očekávání.“