Festival izraelského filmu přivezl do Prahy Cukráře

Příběhem o milostném trojúhelníku dvou mužů a jedné ženy odstartoval v Praze Festival izraelského filmu Kolnoa. Snímek Cukrář osobně představil režisér Ofir Raul Graizer.

Drama Cukrář mohlo české publikum vidět už v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech, kde patřil k diváckým hitům. Vypráví o vztahu cukráře Thomase a ženatého obchodníka Orana, kterým ve společném vztahu brání manželství jednoho z nich a také čtyři tisíce kilometrů. Jeden žije v Berlíně, druhý v Jeruzalémě.

„Obě města byla rozdělena zdí na východní a západní část a obě jsou dodnes svým způsobem posedlá vlastní historií,“ připomíná režisér Ofir Raul Graizer. „Proto jsem je použil jako jakýsi symbol tajemství, které postavy v mém filmu mají,“ podotkl.

Příběh natočil podle skutečných událostí. „Znal jsem člověka, který žil dva životy. Nebyl jsem s ním příliš v kontaktu, když mi najednou přišel e-mail od jeho ženy. Psala v něm, že její manžel den předtím zemřel. Zprávu ale odepsala z jeho e-mailové adresy, proto jsem si jistý, že se dříve nebo později dozvěděla jeho tajemství,“ upřesnil.

Video Zprávy ve 12
video

Cukrář zahájil Festival izraelského filmu

Festival izraelského filmu potrvá do 22. října. Izraelskou kinematografii i tamní život přiblíží například ještě drama o volbě mezi rodinou a prací nebo snímek o záměně dětí v nemocnici. Na Cukráře mohou diváci zajít i po skončení přehlídky – od 21. prosince se dostane do běžné kinodistribuce.