Poslední kapka. Ripple Effect zasahuje umělce mimo finále Chalupeckého ceny

O Cenu Jindřicha Chalupeckého se ročně uchází desítky umělců, veřejnost se ale blíže dozví jen o pětici finalistů. Výstava Ripple Effect, tedy volně přeloženo dominový efekt, v pražské galerii Futura ukazuje práce některých umělců, kteří se do letošního ročníku přihlásili, ale nedostali se do finálového výběru.

Video Události v kultuře
video

Chalupeckého cena jinak

Výstava podle galerie není ale žádným „salonem odmítnutých“. „Do Chalupeckého ceny se každoročně hlásí téměř celá mladá scéna - a to zůstává pod povrchem. Nerozhodli jsme se vystavit všechny umělce, ale spíše se podívat na mechanismy, které kolem jejich práce, jejich témat, ale i kolem posuzování umění vyvstávají,“ upřesnila kurátorka Karina Kottová. 

Název výstavy - Ripple Effect - odkazuje k systému vztahů, kdy jediná kapka může způsobit rozvlnění vodní hladiny, tedy konečný dopad je mnohem větší než prvotní impuls. „Kapkami“ v případě výstavy je tvorba zahraničních umělců. Zahraniční díla uvozují každý ze tří tematických výstavních okruhů, do nichž jsou zařazena díla podobného charakteru od českých výtvarníků.

Celkem jich v galerii Futura do 26. listopadu vystavují necelé dvě desítky. Tedy do dne, kdy bude vyhlášený vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017.