Pod Plachetkou festival. Zlatá Praha začíná koncertem i na ČT art

Adam Plachetka, Eva Pilarová, Dasha, Štefan Margita, Jan Smigmator, ale i Leoš Mareš. Ve velkém stylu začíná 54. ročník festivalu Zlatá Praha. Zahajovací večer přehlídky zaměřené na televizní pořady a filmy o hudbě, tanci a divadle startuje 27. září večerem na Nové scéně Národního divadla. V přímém přenosu ho mohou sledovat od 20:20 i diváci ČT art.

Adam Plachetka
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Program zahajovacího koncertu sestavil barytonista Adam Plachetka a jeho přátelé z hudebního světa, které si na večer pozval. „Věřím, že si v něm každý najde hudbu jemu blízkou. Večer by se měl nést ve svátečním, leč v lehce oddechovém festivalovém duchu, aby si ho mohli co nejlépe užít hosté v sále i u televizních obrazovek,“ naznačil Plachetka. Provázet bude zahájením společně s moderátorem Leošem Marešem.

Zazní árie z opery Don Giovanni Fin ch'han dal vino, v duetech pak písně Le Temps des Cathédrales, Song That Goes Like This či Znám jednu dívku. Pětice účinkujících pak na závěr společně zazpívá skladbu What a Wonferful World. To vše za doprovodu Epoque Orchestra.

Video Grafika 40 s - Zlatá Praha 2017 (Bonusy)
video

Upoutávka: Zlatá Praha 2017

Když hvězdy tančí, zpívají, hrají…

Následující dva večery Zlaté Prahy budou patřit choreografovi a tanečníkovi Petru Zuskovi a pěvci Štefanovu Margitovi. Festival v premiéře uvede dokumentární portréty, které o těchto hvězdách kulturní scény vznikly.

Návštěvníci festivalu se mohou setkat i s dalšími uměleckými osobnostmi, například pátek je v budově Themosu u Národního divadla věnován projekci šesti dokumentů, které osobně představí Dagmar Pecková či Olga Sommerová. Čtvrtek pak bude patřit hvězdám StarDance.

Na závěrečný den, sobotu 30. září, připadne Zlatý den Zlaté Prahy, program různých žánrů doplněný workshopy a také flashmobem, do něhož se může zapojit kdokoli. Choreografii je možné nastudovat podle následujícího videa:

Festival Zlatá Praha je soutěžní přehlídka. Do letošního ročníku je přihlášeno přes sedmdesát snímků, kromě poroty je mohou zhlédnout i zájemci z řad veřejnosti - ve videotéce, která má otevřeno každý festivalový den ve foyer Nové scény. Vítězný pořad odvysílá ČT art 30. září, hned po přenosu slavnostního ceremoniálu.