Orfeus na Štvanici je trochu Kinský a trochu Jagger

Inscenace inspirovaná Ovidiovými Proměnami a dalšími antickými texty se stala programem druhého ročníku slavností antického divadla. Mýtus o Orfeovi pro prostory pražské Vily Štvanice připravil Jan Nebeský spolu s herečkou Lucií Trmíkovou, Davidem Prachařem a tanečním souborem 420PEOPLE.

Video Události v kultuře
video

Orfeus pod širým nebem

Ostrov Štvanice se tak stal dějištěm nesmrtelného příběhu, který inspiroval už mnohé výtvarníky, spisovatele i hudební skladatele. Hra ukazuje především zahleděnost umělců do sebe samých.

„Nezpívám, ale kvílím. Na zpěv se diváci těšit nemohou, ani na brnkání na lyru,“ upozorňuje David Prachař. Orfeus přitom podle mýtů byl pěvec zrozený bohy. Svým zpěvem dovedl pohnout i podsvětím, aby se mohl do Hádovy říše vydat pro svou milovanou Eurydiku. Nejen tu představuje Lucie Trmíková. „Cítím, že hraju několik postav: Eurydiku, Kinského dceru, fanynku, bakchantku…,“ vyjmenovává. 

Více rolí ztvárňuje i David Prachař, v alternaci se střídá se Sašou Rašilovem: „Hraju Orfea, Kinského a Micka Jaggera.“ Dramaturg Martin Hýča totiž do příběhu zamíchal i tragický koncert Rolling Stones z roku 1969. V kalifornském Altamontu skupina motorkářů Hells Angels tehdy útočila na fanoušky železnými tyčemi a obušky.

Orfeus (Vila Štvanice)
Zdroj: Vila Štvanice

Vedle herců se do představení zapojili také tanečníci ze souboru 420PEOPLE. Choreografii prý museli přizpůsobit pískovému povrchu. Na Štvanici se Orfeus vrací téměř každý večer až do 20. září.