Dvořákovu Prahu zahájí Stabat Mater, v přímém přenosu ČT art

Začíná desátý ročník festivalu Dvořákova Praha, jehož program tvoří zejména, ovšem nejen díla Antonína Dvořáka. Ta letos zazní například v provedení London Philharmonic Orchestra nebo Essener Philharmoniker. Zahajovací koncert Dvořákova oratoria Stabat Mater v přímém přenosu odvysílá ČT art, sledovat je ho možné také na Václavském náměstí, kde festival připravil i odpolední program. Co desátá Dvořákova Praha posluchačům nabídne, přiblížil v rozhovoru umělecký ředitel přehlídky Marek Vrabec.

Video Studio 6
video

Umělecký ředitel Marek Vrabec zve na Dvořákovu Prahu

Jaké renomé má Dvořákova Praha podle jmen umělců, kteří na letošní ročník přijeli? 

Myslím, že Dvořákova Praha má dobré jméno, přestože jde o relativně mladý festival, ale především má skvělé jméno Antonín Dvořák, který je nejhranějším českým skladatelem ve světě, umělcem, který ukázal nám Čechům cestu ke světovosti – a ten především nám otevírá cestu, abychom získávali takové hvězdy, jaké se nám na festival daří přivážet.

Zmínil byste některá jména?

Začal bych hned u dnešního zahajovacího koncertu, kde provedeme Stabat Mater. My jsme tohle dílo a vůbec vokální instrumentální díla léta obcházeli s velmi uctivým obloukem, chystali jsme se na opravdu slavnostní festivalové uvedení. A takové bude, myslím, to dnešní, protože premiéru ozdobí takoví pěvci, jako je sopranistka Kristine Opolais, nedávná Rusalka v Metropolitní opeře nebo předtím v Bavorské státní opeře, basista René Pape, také elitní pěvec, který spolupracuje s Christianem Thielemannem či Danielem Barenboimem. Máme i tenoristu Richarda Samka, který ovšem musel narychlo zaskočit za nemocného Piotra Beczału, a mezzosopranistku Janu Kurucovou.

Festival uctí památku dvou osobností, které v letošním roce zemřely: skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Jakým způsobem?

Připomeneme letošní dvojitou ztrátu pro celý hudební svět dvěma koncerty. Antonínu Dvořákovi III. věnujeme provedení Dvořákova Rekviem s dirigentem Jakubem Hrůšou 14. září. Bude zároveň nahráno pro vydavatelství Decca. Jiřímu Bělohlávkovi pak patří koncert České filharmonie 20. září s cellovým koncertem h moll Antonína Dvořáka.

Jsou vstupenky na letošní program ještě k dostání?

Jsou koncerty, kde je možné vstupenky ještě zakoupit, platí to třeba o pondělním koncertu Gustav Mahler Jugendorchestra s Jeanem-Yvesem Thibaudetem, pianistou v Gershwinově klavírním koncertu. Určitě bude stát za to.