V Jistebníku volí sochařství

Galerijní ulice v Jistebníku začala s vlastní předvolební kampaní. Uspořádala sochařské sympozium s názvem „Volte umění, je tu pro všechny už čtyřicet tisíc let“. „Kandidáty“ druhého ročníku se stali čtyři umělci, kteří na svých dřevěných sochách pracovali u jistebnického rybníka.

Video Události v kultuře
video

V Jistebníku se konalo sochařské sympozium

Slovenský sochař Juraj Čutek má rád techniku a její historii. V Jistebníku vytvořil dřevěnou bohyni. „V Louvru je bohyně vítězství Niké jako socha s křídly z peří, ta moje má křídla z letadla. Je tam určitý posun do nového věku,“ popsal své dílo. V Jistebníku bude Niké létat nad vodou. Tamní rybník už rok hlídá Strážce od Petera Nižňanského. „Snažím se k němu udělat ženský protějšek,“ doplní ochránce letos jeho „partnerka“ od stejného autora. 

Boris Jirků je známý také jako ilustrátor, nedávno dokončil ilustrace ke knihám Bulgakova a Márqueze, na sochařském sympoziu chtěl podle svých slov spíše žertovat. „Galerijní latimérie podivná, ďas jistebnický,“ popsal svoje dílo. Do zvířecí říše sáhl i poslední z účastníků - Zdeněk Tománek. Jeho socha představuje ptáka zobana, který má plašit „škaredé ryby“.

Stejně jako po prvním ročníku sochařského sympozia, i letos dvě ze soch zůstanou u jistebnického rybníka, dvě pak ozdobí most u vjezdu do galerijní ulice.