Salmovský palác omladí historickou podobu i expozici

Salmovský palác na Hradčanském náměstí se k prvnímu říjnu uzavře. Místo sbírky devatenáctého století umístí Národní galerie do historického interiéru novou expozici současného umění z rakouské soukromé sbírky. Změnami projede i budova paláce.

Video Události
video

Salmovský palác čeká proměna

V současnosti Salmovský palác představuje malířství a sochařství od klasicimu k romantismu. Expozice umění 19. století se ale brzy uzavře a vystavená díla se přesunou do Veletržního paláce, kde už část této sbírky je. Výstavu obohacenou o díla ze Salmovského paláce si veřejnost bude moci prohlédnout nejspíše od dubna 2019.

V Salmovkém paláci představí Národní galerie už od června příštího roku sbírku Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Nadace TBA21 se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění. „Umístíme sem videoprojekt od světového esa Ragnara Kjartanssona, který s historickou atmosférou paláce hraje,“ uvedl příklad ředitel NG Jiří Fajn. Rakouská sbírka zahrnuje i díla Olafura Eliassona, Ernesta Neta či Aj Wej-weje. Doplní je i čeští umělci.

Video Události v kultuře
video

Ředitel NG Jiří Fajt o sbírce TBA21

Nezmění se jen expozice, proměnou projde i budova Salmovského paláce. „Na nádvoří, které bude sloužit jako hlavní vstupní prostor, bude poutat pavilon. Pro Prahu ho speciálně vytvoří zakladatel amerického minimalismu Dan Graham, s nímž v současné době jednáme,“ prozradil Fajt. Grahamův skleněný pavilon ozvláštnil v minulosti třeba střechu Metropolitního muzea v New Yorku.

Interiér Salmovského paláce před rekonstrukcí
Profil

Salmovský palác

 … je klasicistní trojkřídlá budova palácového typu s čestným dvorem na Hradčanském náměstí. Stavbu nechal vybudovat v letech 1800 až 1811 pražský arcibiskup Vilém Florentin, kníže ze Salm-Salmu, podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka) na místě, kde dříve stálo několik menších šlechtických sídel. Původně se mělo jednat o luxusní bytový dům. Od roku 1811 náležel Schwarzenbergům, kteří jej spojili se sousedním Schwarzenberským palácem. I ten využívá Národní galerie. Chátrající Salmovský palác převzala do správy v roce 2004 a budovu zrekonstruovala pro potřeby výstavních prostor.