Umělkyně Weronika Gęsicka stopuje minulost pomocí fikce

Polská umělkyně Weronika Gęsicka přetváří staré fotografie a na nich zachycenou minulost tak mění ve fikci. Do pražské Galerie Fotografic přivezla svůj nejnovější projekt s názvem Stopy.

Video Události v kultuře
video

Weronika Gęsicka mění minulost ve fikci

Absolventka varšavské Akademie výtvarných umění si ráda hraje s minulostí. Ve Photoshopu upravila americké snímky z padesátých a šedesátých let minulého století a přetvořila je tak v obrazy na pomezí skutečnosti a fikce. 

„Není úplně jisté, odkud původní fotografie pochází. Zda jsou z rodinných alb, nebo ukazují modely a modelky, kteří předstírají, že jsou rodina. To je pro mě zajímavé,“ vysvětlila, proč si pro své koláže v archivech nejčastěji vybírá rodinné snímky z každodenního života. Pracuje ale také s fotkami z internetu nebo tisku.

„Její fotografie působí nejprve normálně, teprve po chvíli přijde člověk na to, že je na nich něco jinak. To je na snímcích to vzrušující,“ předpokládá kurátor pražské výstavy Martin Fojtek.  

Třiatřicetiletá umělkyně má za sebou řadu výstav v rodném Polsku i v Evropě. V Česku své fotografické Stopy zanechá do 3. září.