Pěvecký sbor Kantiléna ovládl evropské hry a přivezl tři zlaté medaile

Brněnský pěvecký sbor dětí a mládeže Kantiléna přivezl z prestižních evropských sborových her v Rize tři zlaté medaile. Jako jediný český účastník uspěl v konkurenci více než 150 souborů z 36 zemí. Pro pěvecké těleso, které působí při brněnské filharmonii, to nebyl první takto úspěšný ročník evropské sborové olympiády.

Video Události v kultuře
video

Pěvecký sbor Kantiléna ovládl evropské hry

Kantiléna podle vyjádření mezinárodní poroty přesvědčila přesnou intonací, bohatou dynamikou, zvukovou vyvážeností, přesvědčivou výrazovostí a interpretací. Zpěváky na letošní ročník evropské olympiády doprovázeli dva sbormistři Jakub Klecker a Michal Jančík.

„Soutěž nemá povinné skladby, jen období, ze kterých musí skladba pocházet, nebo to, aby sbor zpíval ve svém rodném jazyce. Vybrali jsme tedy kusy z renesanční polyfonie, dále soudobou hudbu třeba od Víta Zouhara či Eriky Budai a poté moravské lidové písně,“ uvedl Jakub Klecker.

Přímý start

Sbor soutěžil ve třech kategoriích: mládežnické sbory, duchovní hudba bez doprovodu a smíšené, ženské a mužské sbory. Díky předloňským úspěchům v Magdeburgu nemusel projít tříkolovým systémem a rovnou získal místo v soutěži těch nejlepších. Přímá kvalifikace nicméně znamenala jediný možný soutěžní výkon v každé kategorii. Nynější zisk tří zlatých medailí zajistil sboru přímou kvalifikaci i v příštích pěti letech.

Pěvecký sbor Kantiléna vznikl v roce 1956 jako Šlapanický dětský sbor a během několika let se vypracoval ve výběrové těleso. Ve sboru, který už má za sebou přes 1500 koncertů v Česku, Evropě, Spojených státech amerických, Kanadě, Japonsku nebo Rusku, začínala také operní pěvkyně Magdalena Kožená. Dnes je patronkou Kantilény.