Lehce ujetý rozervanec. Hamlet dorazil také na Špilberk

Hamletem začala tento týden brněnská část Letních shakespearovských slavností. V hlavních rolích se objevili především herci z pražského Dejvického divadla, v titulní roli se publiku představil Jaroslav Plesl. Do devátého srpna se na hradu Špilberk vystřídá sedm inscenací, Hamleta mohou diváci vidět dokonce ve dvou verzích.

Video Události v kultuře
video

Lehce ujetý Hamlet dorazil do Brna

Smích by na špilberském nádvoří při pohledu do programu čekal málokdo, přesto se z publika hojně ozýval. Shakespearův text divadelníci sice ctili, ale posunky a rekvizity přidali podle svého. „Jsou tam momenty, kdy si dovolujeme lehce ujet k improvizaci, ale s velikou úctou k Shakespearovi,“ uvažuje představitel Hamleta Jaroslav Plesl.

„Já už jsem kdysi Hamleta hrál v Dejvickém divadle. Tenkrát to byl spíš intelektuál, váhající, jestli být, nebo nebýt. Tenhle Hamlet je větší rozervanec,“ pokračuje Plesl. Inscenaci připravil slovenský režisér a do loňského roku umělecký šéf Dejvického divadla Michal Vajdička, který pro shakespearovské slavnosti vytvořil již tři česko-slovenské inscenace.

Jeho Hamlet inklinuje k tématu rodiny. „Vztahy v této královské rodině v sobě zároveň skrývají i politikum, byť právě v té intimní, rodinné poloze. Ale to, co nás nejvíc zajímá, je člověk, který se rozhodl bojovat za pravdu a při tom zápasu nechává za sebou přirozeně i oběti. Odhalení pravdy je nad všechno ostatní,“ uvedl před premiérou Vajdička.

Na jeviště se vrátí Jan Tříska

Diváci mají letos možnost srovnání dvou verzí Hamleta. Druhé nastudování v režii Janky Ryšánek Schmiedtové mohou navštívit 30. a 31. července. V hlavních rolích inscenace v produkci PaS de Theatre se představí Tomáš Savka, Miroslav Etzler a Pavlína Gajdošíková.

Trojlístek premiérových inscenací uzavírá Pocta Shakespearovi. Tento komponovaný večer, původně uspořádaný k loňskému Shakespearovu výročí, celý letošní program uzavře. Večer s humornými i vážnějšími dialogy a sonety přichystal Martin Hilský, který nejen všechna Shakespearova díla přeložil, ale večerem i sám provází. Na jeviště se po letech vrátí také Jan Tříska, kterého diváci budou moci vidět nejen v roli krále Leara.

Letošní ročník slavností je rekordní co do počtu inscenací i jednotlivých představení. Premiéry doplní oblíbené komedie Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový a stálice slavností Veselé paničky windsorské. Nabídku inscenací doplňuje repríza tragédie Othello.

Letní shakespearovské slavnosti trvají od konce června do začátku září a odehrávají se na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. První shakespearovské představení se konalo na Pražském hradě už v roce 1990, od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně.