V kinech se vede závěrečná Válka o planetu opic

Do kin vstoupil poslední díl novodobé trilogie z kultovní série Planeta opic. Režie se už podruhé ujal Matt Reeves, který je podepsaný třeba pod thrillerem Monstrum. Akční velkofilm Válka o planetu opic směřuje k rozhodující bitvě, která určí vítěznou rasu. V roli opičího vůdce Caesara opět exceluje britský herec Andy Serkis.

Video Události v kultuře
video

V kinech se vede Válka o planetu opic

Původní film o Planetě opic režíroval v roce 1968 Franklin J. Schaffner. Šlo o první ze série pěti filmů natočených do roku 1973. Dobrodružná sci-fi vznikla podle knižní předlohy francouzského spisovatele Pierra Boullea, který napsal třeba Most přes řeku Kwai. Snímek z japonského zajateckého tábora získal v roce 1958 sedm Oscarů. Z toho jeden přímo pro Boullea – za nejlepší adaptovaný scénář.

V roce 2001 se na Planetu opic vrátil stejnojmenným remakem režisér Tim Burton. Před třemi lety následoval Úsvit planety opic – už v režii Matta Reevese, který se ujal i závěru trilogie. „Posledních pět let jsem pracoval jenom na filmech o Planetě opic. Takže je to trochu hořkosladké, protože tahle kapitola skončila. Těším se na to, co bude dál. Ale tohle byla skvělá doba,“ říká o natáčení. 

Z inteligentního šimpanze Caesara se stal vůdce rozrůstajícího se společenství opic. Okolnostmi je mu vnucena i nová role generála. V bitvách s lidskou armádou jsou ale ztráty obrovské. A Caesar nastupuje na cestu pomsty, která určí, který druh bude řídit osud poražených.

„Caesar je skvělá postava,“ prohlašuje jeho herecký představitel Andy Serkis. „Je opice, která je zároveň skoro člověk, ale v opičí kůži. A musí nalézt svoji opičí podstatu. Vydá se na cestu a vyvíjí se víc v člověka. Je to velmi složitá cesta. Ale mám rád takové výzvy, kdy hraju role, které říkají tolik o lidství a přitom jsou z něj vytrženy.“

Kdo planetu nakonec ovládne a za jakou cenu, rozhoduje finální bitva v tuzemských kinech od 13. července.