Festival Fringe umí česky do pěti počítat

Pět uměleckých souborů z Česka se v srpnu představí na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu – na největší přehlídce svého druhu na světě. V programu letošního jubilejního sedmdesátého ročníku se objeví novocirkusová La Putyka nebo divadelně-taneční skupiny Spitfire Company a 420People.

Video Události v kultuře
video

Na festivalu Fringe vystoupí i pět českých souborů

Pro tanečníky ze 420People bude účast na prestižním skotském festivalu novou zkušeností, soubor na Fringe předtím nikdy nevystupoval. „Fringe je velká a prestižní akce a s tím jdou ruku v ruce obavy, jestli obstojíme v konkurenci. Doufáme, že se nám, stejně jako jiným českým souborům v minulosti, otevřou možnosti k uvádění našich inscenací na evropské scéně,“ přeje si soubor podle jeho mluvčí Barbory Čermákové. 

Hned desetkrát nabídnou 420People v Edinburghu autorské představení tanečníka a choreografa Václava Kuneše nazvané Wind-Up. Inscenace o vzpomínkách a minulosti měla premiéru v roce 2012 a tanečníci ji mají podle mluvčí „dobře zarytou pod kůží“.

Divadelníci z La Putyky už v minulosti ve skotské metropoli vystupovali. Letos vezou svoje nejnovější představení Batacchio, čarovný mix nového cirkusu a iluzionismu. Pětici českých souborů na festivalu Fringe doplní ještě Spitfire Company, která na festivalu zaujala před čtyřmi lety s inscenací One Step Before the Fall, letos úspěšný kus uvede znovu. Představení je věnované Muhammadu Alimu, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Spitfire Company uvede i inscenaci Vyprávěč.

V minulosti na Frige oceněná Lenka Vagnerová & Company opět přijede s kombinací tance, fyzického divadla a loutek Gossip. Soubor DOT504 se představí s inscenací You Are Not the One Who Shall Live Long, kterou tanečník Pavel Mašek označil jako „temně krásné představení“.

Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let existence jedním z největších světových divadelních svátků. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát a přivezli několik cen a pozvánek na festivaly v Británii i ve světě.